Klimatyczne wnętrze z zabudową z płyty Forner Forrest

Rekomendowaliśmy inwestorowi markę Forner, ponieważ powierzchnia płyty meblowej Forrest LA 1241 bardzo dobrze przypomina naturalne drewno: rysunek tekstury, odbijanie światła, wrażenie w dotyku są naprawdę na wysokim poziomie – mówi Monika Kubica, współwłaścicielka jasnostudio.pl, która podzieliła się z nami również przemyśleniami na temat wykorzystywania w przestrzeniach materiałów meblarskich o ekologicznym charakterze. Zapraszamy do lektury.

mebel z płyty melaminowanej Forrest Standard LA 1241 Forner
zabudowa meblowa z płyty melaminowanej Forrest Standard LA 1241 Forner o drewnianym charakterze

Ekologia w branży meblarskiej i projektowania wnętrz staje się coraz ważniejsza. Rośnie też świadomość klientów oraz zwiększa się zainteresowanie kwestiami zrównoważonego rozwoju. Powoduje to, że producenci mebli i architekci częściej wybierają materiały meblarskie kierując się nie tylko ich jakością czy designem, ale także ekologicznym charakterem.

Ekologiczne materiały są coraz częściej stosowane w meblarstwie

O komentarz na temat eko trendu w projektowaniu wnętrz poprosiliśmy Monikę Kubicę, współwłaścicielkę Jasno Studio. – Bardziej ekologiczne materiały są już dziś coraz szerzej stosowane w meblarstwie. W naszej pracowni zwracamy szczególną uwagę na wpływ projektów na środowisko naturalne oraz na zdrowy mikroklimat wnętrza – mówi Monika Kubica w rozmowie z Włodzimierzem Włochem, opiekunem marki Forner. I dodaje, że w Jasno Studio, używa się wielu elementów z drugiej ręki, stawia na ponadczasowe rozwiązania i trwałe materiały.

Edukowanie i wspieranie naszych klientów w tym zakresie bierzemy na siebie. W procesie budowania, wykańczania czy remontowania jest bardzo wiele czynników, które trzeba brać pod uwagę, a informacje o „ekologiczności” produktów trzeba najczęściej dodatkowo weryfikować, mieć wiedzę o materiałach czy procesie produkcji – uważa architektka Jasno Studio. – Cieszymy się, kiedy nasi klienci są otwarci na przyjazne środowisku podejście i pomagamy im to rzeczywiście osiągnąć – zaznacza.

Monika Kubica dodaje w rozmowie z Forner, że jedną z kluczowych spraw jest dostępność ekologicznych materiałów i mebli, dodając, że ma nadzieję na rozwój branży w ekologiczną stronę.

Lekkie, jasne i bardzo klimatyczne wnętrze z nawiązaniem do żeglarstwa

Pretekstem do rozmowy z Moniką Kubicą była realizacja, w której architektka zdecydowała się zastosować ekologiczną płytę meblową Forner z kolekcji Forrest.

Zgodnie z założeniami właściciela powstało jasne, ponadczasowe wnętrze, o bardzo spójnym charakterze. Jak tworzył się projekt oraz w jaki sposób były dobierane komponenty meblowe? – Współpracę z Inwestorem rozpoczęliśmy jeszcze na etapie wyboru mieszkania. Po analizach funkcjonalno-przestrzennych najlepszą opcją okazał się właśnie lokal, pozwalający na dość elastyczne zmiany, a dodatkowo ze wspaniałym widokiem – opisuje Kubica.

Poza skojarzeniami z latem i krajami południa, w detalach i nastroju wnętrza wprowadzone zostały subtelne nawiązania do żeglarstwa i morskich jachtów. Wprawne oko osoby zaznajomionej z tematem dostrzeże nagle, kluzy, a podłogowe deski, lśniące chromowane elementy i lniane zasłony przypomną relaks na pokładzie.

Kuchnia ma w sobie urok prostych skandynawskich projektów z lat 60., a teakowy stół jest oryginalnym meblem z tamtego okresu. Panuje tu też funkcjonalna lekkość – stół można przesuwać, a osadzona na ramieniu pergaminowa lampa podąża w ślad za nim – wyjaśnia Monika Kubica dodając, że cały projekt posługuje się delikatnymi odniesieniami, pozostawiającymi przestrzeń na nowe interpretacje, na pisanie w tym wnętrzu dalszego ciągu historii.
Współwłaścicielka Jasno Studio zaznacza, że kluczowe materiały wykorzystane w projekcie – podłogi, blaty, fronty meblowe – miały być przede wszystkim trwałe i nie wymagające skomplikowanej pielęgnacji, a przy tym jak najbardziej naturalne i przyjemne w odbiorze. A przy tym wszystkim należało trzymać się ustalonego na całą inwestycję budżetu, bez kompromisu jeśli chodzi o jakość materiałów.

Płyta Forner Forrest – materiał meblarski na najważniejszy element wnętrza

Blat i kuchnia w najbardziej dostępnym kolorze złamanej bieli pozwoliły na użycie świetnych wykończeń – konglomeratu kwarcowego i frontów lakierowanych – bez przekraczania budżetu. Aby ocieplić wnętrze, dodać mu charakteru, dużą zabudowę meblową zaprojektowaliśmy w wykończeniu o fakturze naturalnego dębu. Tu znalazły swoje zastosowanie płyty Forner Forrest – mówi Kubica podkreślając, że finalnie powstało bardzo lekkie, jasne i bardzo klimatyczne wnętrze.

Dlaczego Jasno Studio zdecydowało się do realizacji rekomendować płyty melaminowane Forner Forrest? Ponieważ potrzebowano materiału na jeden z najważniejszych elementów wnętrza – drewniany „box” w samym środku mieszkania, który skrywa szachty kominowe, dużą szafę na okrycia oraz zabudowaną lodówkę i zamrażarkę.

Jak wyjaśnia Monika Kubica, zabudowa meblowa jest widoczna właściwie z każdego miejsca w mieszkaniu, więc musiało być to rozwiązanie estetyczne i atrakcyjne wizualnie. – Płyty Forner okazały się dobrą alternatywą dla naturalnego forniru. Rekomendowaliśmy tę markę dlatego, że powierzchnia płyty bardzo dobrze przypomina naturalne drewno- rysunek tekstury, odbijanie światła, wrażenie w dotyku są naprawdę na wysokim poziomie. Nie bez znaczenia był fakt, że płyty wykonane są z materiałów z recyklingu – mówi właścicielka Jasno Studio. – Kolor dobraliśmy tak, aby harmonizował z wybraną podłogą, poprzez układanie próbek. Kolor z palety Forrest Standard LA 1241 ma bardzo naturalny, złoty odcień, który świetnie ocieplił całe wnętrze i szczególnie dobrze komponuje się z mosiężnymi okuciami – dodaje, zaznaczając, że finalny efekt usatysfakcjonował zarówno osoby odpowiedzialne za realizację, jak i przede wszystkim inwestora.

/ zdjęcia ilustracyjne w artykule dzięki uprzejmości Jasno Studio /


[fts_facebook type=page id=282605405145285 access_token=EAAP9hArvboQBANh81Bzt13dN2aF81a6CQcLsZByipwbYVVuk0dWUGoejhnBmp21ZCzCtZA4eeTCAUzoaCLZArfsk1V7AB7aOhtX9C2AobCyLAZA1ap5vs24GagZCPRnMSNNMPdxhtxZAf6apEr7xFgx0nAnrZB1KlOjVdGZAIn3AkySiESmJgc8cy posts=1 description=yes posts_displayed=page_and_others ]
powrót
Fundusze Europejskie Fundusze Europejskie
powrót