FAQ

pytania i odpowiedzi – materiały meblarskie Forner

Wszystko co chcielibyście wiedzieć o materiałach meblarskich Forner – włoskich płytach melaminowanych Cleaf, ultramatowych płytach Velvet, płytach akrylowych, blatach kompaktowych czy płytach specjalistycznych – zebraliśmy w jednym miejscu w formie odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

Wiadomości zebrane na tej stronie powstały w celu lepszego przedstawienia oferty materiałów meblarskich Forner i nie są na bieżąco aktualizowane. Aktualna oferta oraz informacje na temat kolorystyki, zasad użytkowania etc. materiałów meblarskich Forner znajdują się na podstronach poświęconych poszczególnym produktom.

Cleaf – płyty meblowe w pytaniach i odpowiedziach

Rozwiń, aby dowiedzieć się wszystkiego na temat płyt meblowych Cleaf.

Poniżej przedstawiamy zestaw najczęściej zadawanych pytań dotyczących płyt meblowych Cleaf, do których przygotowaliśmy odpowiedzi. Liczymy, że tak kompleksowe, pierwsze i jedyne w polskim internecie, przedstawienie produktu i usystematyzowanie wiedzy o płytach Cleaf, ułatwi Państwu zarówno wybór, jak i ewentualną pracę z płytami meblowymi Cleaf, których Forner jest oficjalnym dystrybutorem w Polsce.

FAQ na temat płyt Cleaf w formie wideo


Czym jest płyta Cleaf? Co to jest płyta TSS Cleaf?

To płyta meblowa o bardzo interesujących wzorach i strukturach 3d odwzorowujących zarówno różne gatunki drewna, materiały tekstylne czy skórę. Płyta meblowa Cleaf składa się z rdzenia, którym jest płyta wiórowa oraz wierzchniej warstwy grubej melaminy, na której wytłoczone są różne struktury. Płyta meblowa Cleaf produkowana jest we włoskiej fabryce Cleaf pod Mediolanem, a dzięki zastosowanym materiałom i opatentowanej technologii produkcji jest materiałem meblarskim najwyższej klasy. Ze względu na sposób produkcji zdarza się, że nazwa płyty Cleaf jest poprzedzona skrótem TSS (TSS Cleaf), co oznacza Thermo Structured Surface (zobacz pytanie, jak powstaje płyta TSS Cleaf).


Ile kosztuje płyta Cleaf? Jaka jest cena płyt Cleaf?

Cennik Cleaf, cennik detaliczny, wyjściowy płyty Cleaf znajduje się na naszej stronie w zakładce cennik. Cena płyty Cleaf za metr kwadratowy zaczyna się od 95 zł netto. Ceny indywidualne ustalane są z handlowcami.


Gdzie kupię płytę meblową Cleaf? Cleaf Warszawa / Cleaf Poznań / Cleaf Kraków

Gdzie kupić płyty Cleaf? Forner posiada sieć dystrybucji na terenie całego kraju. Aby dowiedzieć się, gdzie można kupić płytę Cleaf w Warszawie, Poznaniu, Gdańsku czy w innych polskich miastach, prosimy prosimy o kontakt z handlowcem odpowiedzialnym za dany region. Placówki, gdzie można zobaczyć i kupić płytę Cleaf oraz inne produkty Forner znajdują się również m.in. w Krakowie, Łodzi, Bydgoszczy, Szczecinie.


Gdzie mogę zobaczyć płyty meblowe Cleaf w większym formacie?

Sieć dystrybucji płyt meblowych Forner (w tym płyt meblowych Cleaf) obejmuje cały kraj. Aby dowiedzieć się, gdzie można zobaczyć w dużym formacie płytę Cleaf w Warszawie, Poznaniu, Gdańsku czy w innych polskich miastach, prosimy o kontakt z handlowcem odpowiedzialnym za dany region.
Płytom meblarskim Cleaf można się również przyjrzeć wirtualnie – zdjęcia całych płyt są dostępne na podstronach poświęconych danym dekorom lub w strefie projektanta. Natomiast wideo pokazujące poszczególne dekory płyt Cleaf są dostępne na naszym kanale w serwisie Youtube. Playlista z produktami Cleaf.


Dlaczego płyta Cleaf jest droższa niż inne?

Cena płyty Cleaf wynika z dwóch kwestii. Pierwsza: to oryginalny pomysł i design. Żaden inny producent nie oferuje tak wyraźnych, nowoczesnych i głębokich struktur powierzchni na płycie meblowej. Mówimy więc o produkcie z najwyższej półki w segmencie płyt meblowych.

Do produkcji wykorzystuje się komponenty i maszyny najlepszej jakości. To nie tylko więcej warstw papieru do stworzenia bardzo głębokich struktur, ale także opracowanie unikalnych i niepodrabialnych matryc z ich wzorami dającymi finalnie niezwykle naturalnie wyglądające powierzchnie zbliżone np. do drewna czy dzianin z niewielką powtarzalnością wzoru. Finalnie wpływa to na cenę, która odpowiada wysokiej jakości płyty.


Ile kosztują fronty Cleaf?

Forner aktualnie nie produkuje frontów meblowych. Po wycenę frontów meblowych na bazie płyty Cleaf należy zwrócić się do stolarza, studia meblowego czy innej firmy, która będzie wykonywała fronty lub całe meble z płyty Cleaf.


Czy płyta Cleaf nadaje się na fronty i korpusy? Jakie są możliwości zastosowania płyty Cleaf?

Płyta Cleaf to podstawowy materiał do produkcji frontów i korpusów mebli. Proponujemy stosować płytę Cleaf jako fronty meblowe, w tym fronty kuchenne; meble łazienkowe; meble biurowe; drzwi przesuwne, ale także jako powierzchnie pionowe (np. jako okładziny ścienne) czy sufity podwieszane (światło dodatkowo eksponuje strukturę materiału). Przykłady zastosowania płyt Cleaf można znaleźć w naszej galerii.


Czy płytę Cleaf można zastosować jako blat?

Płyty melaminowane Cleaf mają dużą odporność na zarysowania i mamy wiele realizacji, gdzie płyty meblowe Cleaf są wykorzystywane na powierzchnie poziome. W tym np. W naszym biurze: biurka itp. Z przeznaczeniem na blaty robocze – proponujemy laminat HPL o kolorystyce odpowiadającej kolorystyce płyt Cleaf. Jest to produkt na zamówienie.


Czy płytę Cleaf mogę zastosować w łazience?

Tak, płytę meblową Cleaf można zastosować w łazience. Po zabezpieczeniu płyty Cleaf obrzeżem i zastosowaniu w tym celu wodoodpornego kleju gotowy front będzie odporny na działanie wilgoci.


Jaki jest wymiar płyty Cleaf?

Standardowy format płyty Cleaf to 2800×2070 mm.


Jakie są dostępne grubości płyt Cleaf?

Standardowo płyty występują w grubości 18 mm. W zależności od wybranego dekoru i tego, czy jest jedno czy dwustronny grubość płyty się różni. Płyty Cleaf w grubości 18mm Forner utrzymuje na stanie magazynowym w Lublinie (płyty Cleaf wchodzące w skład kolekcji magazynowej Forner). Na zamówienie dostępne są także wybrane dekory Cleaf w grubości 8 mm w ramach kolekcji Espresso lub pod produkcję w ilościach paletowych.


Gdzie kupię obrzeże do płyty Cleaf?

Każdy dekor płyty Cleaf posiada dopasowanie kolorystyczne i strukturalne w postaci obrzeża co sprawia, że płyty jeszcze bardziej zbliżają się do naturalnego wyglądu. Obrzeże, które tak jak płytę można kupić w Forner, jest dostępne w rozmiarze 22 mm i 40 mm.


Czy obrzeże muszę kupić na rolki?

Do płyt Cleaf, które wchodzą w skład naszej kolekcji (kolekcja włoskich płyt meblowych Forner) i które utrzymujemy na stanach magazynowych, obrzeże jest dostępne na metry bieżące. Do płyt Cleaf na zamówienie, obrzeża są sprzedawane na rolki. W rolce mamy najczęściej 100 mb.


Czy utrzymujecie płyty Cleaf na stanie magazynowym?

Na stanie magazynowym utrzymujemy płyty Cleaf z kolekcji magazynowej. Jest to blisko sto dekorów. Aktualna lista dekorów utrzymywanych w magazynie jest dostępna w naszym cenniku i na stronie internetowej, gdzie w poszczególnych zakładkach dotyczących produktów Cleaf znajduje się informacja o dostępności.


Jak można sprawdzić dostępność płyt meblowych Cleaf?

Aktualną dostępność płyt Cleaf można sprawdzić kontaktując się z naszym biurem obsługi klienta. Kontakt w zakładce kontakt.


Jaki jest czas realizacji zamówienia na płyty Cleaf?

Dekory z naszej kolekcji są dostępne od ręki. Czas realizacji zamówienia na płyty Cleaf spoza kolekcji Forner to około 3 tygodni.


Czy jest dostępny HPL pod dekor płyt Cleaf i w jakim formacie?

HPL jest to produkt na zamówienie – dostępny w ramach kolekcji Espresso (sztukowe ilości wybranych dekorów) lub pod produkcję w ilościach paletowych (dekory Cleaf nie wchodzące w skład kolekcji Espresso). Nie ma pokrycia 1:1 w HPL-ach w stosunku do płyt. HPL może posiadać płytszą (inną) strukturę jak płyta meblowa.
Dostępne formaty, to: 3050x1300x0,8 mm lub 2760x2040x0,9 mm. Forner nie utrzymuje HPL Cleaf na stanie magazynowym. Czas realizacji takiego zamówienia to około 3 tygodnie.


Jakie jest minimalne zamówienie na HPL Cleaf?

Jeżeli dekor znajduje się w kolekcji Cleaf Espresso, HPL jest dostępny od jednej sztuki. Jeżeli wybrany dekor Cleaf nie wchodzi w skład kolekcji Espresso, minimalne zamówienie to 30 sztuk. Każdorazowo jednak należy potwierdzić dostępność poprzez kontakt z menedżerem sprzedaży Forner lub biurem obsługi klienta Forner.


Czy można zamówić płyty Cleaf z certyfikatem niepalności?

Tak, każdy dekor Cleaf może zostać wyprodukowany na rdzeniu niezapalnym. Czas realizacji takiego zamówienia to ok. 5-6 tygodni.


Ile płyt muszę zamówić, aby płyta Cleaf była z certyfikatem trudnopalnym?

Aby zamówić płytę Cleaf na nośniku trudnopalnym i z certyfikatem trudnopalności, minimalne zamówienie przy grubości  płyty 18 mm to 2 palety / 40 sztuk.


Jakie klasy palności ma płyta meblowa Cleaf?

Klasy palności płyt Cleaf to: B-s2, d0 oraz B-s1 d0.


Jak wygląda obróbka płyt Cleaf o głębokich strukturach?

Jak obrabiać płytę meblarską Cleaf, której wierzchnia warstwa melaminy jest grubsza niż w przypadku standardowych płyt meblowych? Ważne jest, by nie ustawiać za nisko frezu i w miarę możliwości końcową obróbkę wykonać ręcznie jeśli ma się do dyspozycji podstawową okleiniarkę, która na bieżąco nie monitoruje wysokości noża.


Czy mogę zaciąć płytę Cleaf pod kątem 45 stopni?

Tak, płyta Cleaf ma bardzo gęsto sprasowane wióry, dzięki temu możemy zaciąć płytę Cleaf pod kątem.


Czy mogę frezować w płycie Cleaf?

Tak, przy czym należy pamiętać, że pod ozdobną warstwą melaminy znajduje się płyta wiórowa, którą następnie należy zabezpieczyć.


Jakie uchwyty można zastosować do płyty Cleaf?

Do płyty meblarskiej Cleaf można zastosować w zasadzie wszystkie dokładane uchwyty, oprócz uchwytów frezowanych w powierzchni.


Czy Forner oferuje wzorniki płyt Cleaf?

W przypadku płyt meblowych Cleaf posiadamy dwa wzorniki – tzw. moody (zobacz prezentację wzornika na kanale Forner na YT), który na kilku kartach prezentuje małe próbki dekorów-laminatów oraz wzornik walizkowy (zobacz prezentację wideo wzornika na kanale Forner na YT), gdzie kolekcję prezentujemy w formie mini frontów meblowych. Hurtowniom proponujemy duży ekspozytor. Wszystkie nasze materiały marketingowe wraz z cenami oraz zdjęciami lub filmami prezentujące wzorniki można znaleźć na stronie www – zakładka cennik.


Czy mogę zamówić próbkę wybranego koloru płyty Cleaf?

Tak, zwykle próbki kolorów w formacie mini frontów z walizki posiadamy na stanie magazynowym. Zamówienie na próbkę można złożyć kontaktując się z nami poprzez email: forner@forner.pl. Wysyłamy próbkę pocztą po opłaceniu faktury proformy. Cena to 10 zł brutto.


Czy dysponujecie Państwo plikami do programów projektowych typu Cad?

Tak, tekstury są dostępne do pobrania z naszej strony internetowej. Można je znaleźć zarówno w zakładce Strefa Projektanta, jak również na podstronach poszczególnych produktów.


Gdzie mogę zobaczyć zdjęcia z realizacji wykonanych z płyty Cleaf?

Zdjęcia z realizacji, w tym również na bazie płyt meblarskich Cleaf, publikujemy regularnie w naszych Social Mediach, na Instagramie Forner, facebooku Forner, a także w galerii na naszej stronie internetowej.


Kolekcja Cleaf presented by Egger / Egger prezentuje Cleaf – co to jest?

Cleaf Egger – Kolekcja Cleaf prezentowana przez firmę Egger to tzw. „rozszerzenie” kolekcji materiałów dekoracyjnych Egger na lata 2020–22. Na kolekcję dekorów Egger prezentuje Cleaf, które znajdują się również w ofercie Forner, składa się 27 produktów, opracowanych w 10 strukturach, dostępnych w postaci płyt meblowych, laminatów i obrzeży ABS. Egger + Cleaf to dekory: Alpaca, Cheope, Duna, Fronda, Idea, Millennium, Mosaico, Okobo, Primofiore, Yosemite, z których część od dawna jest dostępna w kolekcji Forner lub została wprowadzona do oferty Forner na początku 2020 r.


Cleaf Polska. Oficjalny dystrybutor Cleaf – od kiedy Forner jest generalnym dystrybutorem cleaf.it w Polsce?

Cleaf Polska – Forner jest oficjalnym dystrybutorem marki Cleaf (cleaf.it) w Polsce od 2008 r. Przedstawienie produktów Cleaf na polskim rynku rozpoczęliśmy od wprowadzenia trzech dekorów: Cleaf Smart, Cleaf Surf i Cleaf Penelope. Bliska współpraca z Włochami stale ewoluowała i zaowocowała oryginalną kolekcją włoskich płyt meblowych o różnorodnej kolorystyce, którą Forner cały czas rozwija. Obejmuje ona zarówno klasyczne motywy drewna, jak i fantazyjne wzory takie jak tkanina, beton czy skóra. Forner to największa kolekcja płyt Cleaf w Polsce i dostępność produktów Clafa od ręki – prosto z naszego stanu magazynowego.


Jak powstaje płyta TSS Cleaf (TSS – thermo structured surface)? 

TSS to skrót od thermo structured surface, co skrótowo opisuje proces produkcji płyt meblarskich Cleaf. Podczas produkcji warstwa dekoracyjna zostaje rozgrzana do temp. około 250 stopni Celsjusza i wtedy to następuje formowanie powierzchni poprzez tzw. prasowanie specjalnymi matrycami. Następnym etapem jest wystudzenie i hartowanie twardej powłoki. Dzięki zastosowaniu sporej grubości warstwy dekoracyjnej, w fabryce Cleaf możliwe jest uformowanie głębszych niż standardowe i naturalnie wyglądających struktur powierzchni.


Czy płyty Cleaf i laminaty HPL Cleaf mają powierzchnię antywirusową?

Włoski producent przywiązuje niezwykłą wagę do tego, by produkty Cleaf spełniały wszelkie możliwe normy higieny, których wymagają klienci.

Od stycznia 2021 r. wszystkie płyty meblowe oraz laminaty HPL z kolekcji Forner Espresso 2022 od Cleaf można zamówić w Forner z powierzchnią antybakteryjną. Antybakteryjność powierzchni włoskich płyt meblarskich uzyskano dzięki zastosowaniu dodatku jonów srebra do żywic melaminowych Cleaf. Właściwości przeciwbakteryjne i przeciw grzybom oraz pleśni są potwierdzone przez zewnętrzne laboratoria i nie przestają być „aktywne” wraz z upływem czasu. Można więc powiedzieć, że płyty Cleaf to płyty meblowe antybakteryjne.




Płyty akrylowe Forner w pytaniach i odpowiedziach

Rozwiń, aby dowiedzieć się więcej na temat płyt meblowych akrylowych produkcji Forner.

Poniżej przedstawiamy zestaw najczęściej zadawanych pytań dotyczących akrylowych płyt meblowych na wysoki połysk i płyt akrylowych na głeboki mat, do których przygotowaliśmy odpowiedzi. Liczymy, że tak kompleksowe przedstawienie produktu i usystematyzowanie wiedzy o płytach akrylowych, ułatwi Państwu zarówno wybór, jak i ewentualną pracę z akrylowymi płytami meblowymi produkcji Forner.

FAQ nt. płyt akrylowych w formie wideo

Płyty akrylowe – co to jest za produkt?

Akrylowa płyta meblowa produkcji Forner to materiał meblarski najwyższej jakości. Cechy produktu – m.in. odporność na uszkodzenia czy płowienie, powodują, że płyty akrylowe wypierają z rynku fronty lakierowane. W przypadku powierzchni lustrzanej cechami odróżniającymi płyty akrylowe Forner są: niespotykana głębia koloru i niezwykły efekt lustrzanego odbicia. W przypadku powierzchni matowych, są to niemal jedwabista w dotyku struktura oraz niepalcująca się powierzchnia.

Płyty akrylowe Forner produkujemy w naszym zakładzie w Lublinie przy użyciu najlepszych komponentów: wodoodpornego kleju PUR, surowej płyty (głównie MDF) oraz foli akrylowych topowych europejskich producentów, w tym np. firmy Senosan. Na tył płyty stosujemy specjalny folię, dzięki czemu niwelujemy prężenie się płyty w szczególności przy dużych elementach. Jest to także dodatkowa bariera przed wilgocią.

Film pokazujący produkcję płyt akrylowych Forner znajdziesz na naszym kanale na YT.


Jakie są zalety akrylowych płyt meblowych Forner?

– akrylowe płyty meblowe full gloss to powierzchnia maksymalnie zbliżona do efektu lustrzanego odbicia nieosiągalna np. w przypadku frontów lakierowanych

– akrylowe płyty meblowe deep matt to powierzchnia doskonale gładka, matowa i przyjemna w dotyku; płyty akrylowe Forner i wykonane z nich fronty matowe posiadają właściwości antyodblaskowe; akrylowe płyty meblowe na głęboki mat to materiał, na którym nie pozostają odciski palców

– płyty meblowe i fronty na wysoki połysk i głęboki mat od Forner to powierzchnia odporna na zarysowania

– doskonała odporność na zarysowania, odporność na ścieranie, odporność na uderzenia

– zwiększona odporność na promieniowanie UV

– doskonała odporność chemiczna

– bogata, uniwersalna kolorystyka

Film prezentujący zalety płyt akrylowych można zobaczyć na naszym kanale na YouTube:

Płyty akrylowe na głęboki mat od Forner – korzyści z wyboru.

Płyty akrylowe na wysoki połysk od Forner – korzyści z wyboru.


Co zyskuję korzystając z płyt akrylowych Forner?

Akrylowe płyty meblowe Forner to szereg korzyści zarówno w przypadku producenta frontów czy mebli, jak i dla klienta końcowego.

  • Szybkość i łatwość produkcji

Fronty akrylowe na bazie płyt meblowych od Forner to oszczędność czasu. Fronty akrylowe produkuje się znacznie szybciej niż fronty lakierowane. Obróbka materiału jest również mniej czasochłonna oraz łatwiejsza.

  • Wielofunkcyjność i uniwersalność

Dzięki swoim właściwościom fronty akrylowe Forner można wykorzystać zarówno do produkcji mebli kuchennych, łazienkowych, a także mebli do sypialni czy salonu. Z powodzeniem można je również zastosować nawet w meblach laboratoryjnych.

  • Głębia i trwałość koloru

Folia akrylowa, którą Forner wykorzystuje do produkcji płyt i frontów meblowych, nie podlega procesowi utleniania. Dzięki temu kolor zachowa swą głębię oraz wyrazistość przez długie lata, a fronty dłużej będą wyglądały jak nowe.

  • Powtarzalność koloru

W opinii naszych Klientów zaletą frontów na wysoki połysk jest powtarzalność koloru. Niezależnie od terminu zamówienia, kolor będzie identyczny, jak zamówiony wcześniej.

  • Łatwość czyszczenia

W parze z wytrzymałością powłok akrylowych Forner oraz ich odpornością na zarysowania, idzie łatwość utrzymania ich w czystości. Wystarczy zastosować ściereczkę z mikrofibry lub bawełny wraz 1% roztworem wody z mydłem.


Jaki jest sposób wykorzystanie akrylowych płyt meblowych Forner na głęboki mat i wysoki połysk? Gdzie można zastosować akrylowe płyty meblowe?

Akrylowe płyty meblowe to doskonały produkt do produkcji frontów i mebli kuchennych, mebli łazienkowych, mebli do salonu, sypialni czy biura. Płyty akrylowe Forner można wykorzystać jako elementy dekoracyjne w każdym rodzaju wnętrza. Płyty akrylowe Forner to idealny produkt do wykonania zabudowy ekspozycji targowych itp.


Czym płyta akrylowa różni się od płyty lakierowanej?

Są to dwie różne technologie produkcji frontów. A jedynym wspólnym mianownikiem jest nośnik, czyli płyta MDF. W przypadku frontów lakierowanych proces wygląda w następujący sposób: tniemy płytę MDF na zadany wymiar.  Następnie formatka MDF pokrywana natryskowo warstwami podkładu i lakieru. Trwa to dość długo i aby uzyskać wysokiej jakości front bez wad, trzeba być bardzo precyzyjnym i nie popełnić nawet najmniejszego błędu.
Z kolei w przypadku akryli, płytę MDF pokrywamy matą akrylową, następnie tniemy na formatki, które trzeba zaobrzeżować. Produkcja frontów przy pomocy akryli jest szybsza. Gotowe elementy z płyty akrylowej są również tańsze niż lakierowane. Ale żeby precyzyjnie odpowiedzieć na to pytanie nagram osobny odcinek, w którym przedstawię podstawowe wady i zalety obu rozwiązań.


Od kiedy zajmujecie się produkcją płyt akrylowych?

Forner produkuje akrylowe płyty meblowe od 2012 roku. Obecnie jesteśmy największym polskim producentem płyt w wysokim połysku i na głęboki mat. Forner posiada jedną z najnowocześniejszych w kraju linii do produkcji płyt akrylowych, która zapewnia bardzo duże moce przerobowe.


Jaki jest wymiar / format płyt akrylowych?

Format płyt akrylowych Forner to standardowo: 2800×1300 mm. Płyty akryle dla klientów przemysłowych mogą mieć również wymiar 2800×1250 mm lub 3050×1250 mm.


Jaka jest grubość płyt akrylowych?

Można przyjąć że uśredniona grubość płyt akrylowych to 19mm. Grubość ostateczna płyty różni się ponieważ folie mają różną grubość w zależności od koloru i typu foli. Różnice mogą wynikać również z nośnika, czyli grubości MDF.

Forner produkuje również płyty akrylowe dla klientów przemysłowych przy grubości 16 mm. Możliwa jest też realizacja większych zamówień na płyty akrylowe na innych grubościach nośników tj. 8, 10, 12, 22 mm.


Jaki jest rdzeń płyty akrylowej?

Standardowo jest to MDF surowy, ale pod zamówienia klienta wykonujemy także płyty na bazie płyty wiórowej surowej (większe zamówienia – hurtownie czy fabryki), można też wykorzystać MDF niezapalny, wilgocioodporny, czy barwiony w masie. To produkty na indywidualne zamówienie.


Czy można kupić płytę akrylową na nośniku trudnopalnym lub wilgocioodpornym?

Tak, płytę akrylową produkcji Forner można zamówić na nośnikach: trudnopalnym lub wilgocioodpornym. Minimalne zamówienie, to jedna paleta (w przypadku 20 sztuk).


Czy płyta akrylowa na nośniku ognioodpornym posiada atest trudnopalności?

Matę akrylową możemy naprasować np. na MDF trudnopalny (produkt z atestem), jednak gotowa płyta nie ma atestu trudnopalności.


Czy można zamówić akryl dwustronny? Czy płyta meblowa może zostać pokryta folią akrylową z obu stron?

Tak, jest to produkt wyłącznie pod zamówienie klienta, ilość minimalna wynosi 10 szt. z dekoru.


Jakiego kleju używamy do produkcji płyt akrylowych?

Do produkcji płyt akrylowych stosujemy wodoodporny klej PUR, który stanowi dodatkową barierę dla wilgoci. Do przytwierdzenia obrzeża również rekomendujemy wodoodporny klej PUR, dzięki czemu fronty z płyt akrylowych Forner można zastosować np. w łazience.


Jaka jest cena płyty akrylowej / ile kosztuje płyta akrylowa Forner?

Ceny płyty akrylowej są zróżnicowane w zależności od typu wykończenia i koloru. W przypadku płyt w wersji Standard ceny zaczynają się od 92 zł netto za m2, a w przypadku płyt akrylowych Scratch Resistant cena płyty akrylowej zaczyna się od 105 zł netto za m2. Cennik detaliczny jest dostępny na stronie internetowej.
W sprawie indywidualnych wycen na płyty akrylowe zapraszamy do kontaktu z menadżerami sprzedaży.


Gdzie kupię płytę akrylową Forner w Warszawie / Poznaniu / Krakowie itp.?

Forner posiada sieć dystrybucji na terenie całego kraju. Aby dowiedzieć się, gdzie można kupić płyty akrylowe w Warszawie, Poznaniu, Gdańsku czy w innych polskich miastach, prosimy prosimy o kontakt z handlowcem odpowiedzialnym za dany region. Placówki, gdzie można zobaczyć i kupić płytę Cleaf oraz inne produkty Forner znajdują się również m.in. w Krakowie, Łodzi, Bydgoszczy, Szczecinie.


Jaki jest czas realizacji zamówień na płyty akrylowe w firmie Forner?

Czas realizacji zamówienia na płyty akrylowe produkcji Forner, to obecnie ok. 3 tygodni od momentu złożenia zamówienia.


Czym różnią się płyty akrylowe w wersji Standard od wersji Scratch Resistant?

Jeśli chodzi o właściwości wizualne można powiedzieć, że pomiędzy oboma produktami można postawić znak równości. Wersja płyt akrylowych Scratch Resistatnt ma podwyższone parametry odporności na zarysowania – płyta akrylowa jest pokryta folią akrylową, która ma dodatkową warstwę zabezpieczającą przez mikrozarysowaniami. Akryle w wersji SR możemy używać od razu po ściągnięciu tzw. protekcji.


Czy dysponujecie informacją dotyczącą dopasowania kolorystycznego np. RAL itp. ?

Tak, orientacyjne dopasowania kolorystyczne akrylowych płyt meblowych Forner – wysoki połysk i głęboki mat – do palety NCS, RAL, PANTONE i oferty EGGER można znaleźć na naszej stronie www w zakładce produktu.


Jak czyścić fronty na wysoki połysk lub głeboki mat wykonane z płyty akrylowej?

Do czyszczenia powierzchni płyt i frontów akrylowych na wysoki połysk Forner zaleca stosowanie wyłącznie miękkich ściereczek np. bawełnianych lub z mikrofibry. Powierzchnie frontów na wysoki połysk możemy umyć 1% roztworem wody z mydłem.
Zabrania się stosowania środków do czyszczenia okien, mleczek typu Cif, środków do szorowania, środków z zawartością kwasów, wosków, rozpuszczalników i innych substancji aktywnych chemicznie itp.
Jeśli nie jesteśmy pewni, czy środek, który chcemy zastosować, będzie odpowiedni, zalecamy przeprowadzić próbę na niewielkim, niewidocznym fragmencie powierzchni frontu na wysoki połysk.


Czy dysponujecie Państwo plikami do programów projektowych typu Cad?

Tak, kolorystyka jest dostępna do pobrania z naszej strony internetowej. Można je znaleźć zarówno w zakładce Strefa Projektanta, jak również na podstronach poszczególnych produktów.


Czy Forner oferuje wzorniki płyt akrylowych?

W przypadku akrylowych płyt meblowych Forner, posiadamy wzorniki listkowe. Hurtowniom proponujemy duży ekspozytor. Wszystkie nasze materiały marketingowe wraz z cenami oraz zdjęciami lub filmami prezentujące wzorniki można znaleźć na stronie www (zakładka cennik).


Gdzie mogę zobaczyć zdjęcia z realizacji wykonanych z płyty akrylowych?

Zdjęcia z realizacji, w tym z realizacji w oparciu o płyty akrylowe Forner, publikujemy regularnie w naszych Social Mediach, na Instagramie Forner, facebooku Forner, a także w galerii na naszej stronie internetowej.


Które fronty są lepsze? Fronty lakierowane czy akrylowe?

Fronty akrylowe czy fronty lakierowane – które są lepsze? Pojedynek.

Opinie na temat tego, które fronty są lepsze – fronty lakierowane czy fronty akrylowe – są podzielone. Forner jest producentem płyt oraz frontów akrylowych na wysoki połysk. Poniżej przedstawiamy więc subiektywne zestawienie cech frontów akrylowych na wysoki połysk, które według opinii naszej oraz naszych Klientów powodują, że fronty akrylowe są lepsze od frontów lakierowanych.

Ale uwaga – szanujemy opinie Klientów i wiemy, że różnorodność jest wspaniała, a co za tym idzie, każdy może podjąć decyzję o wyborze materiału kierując się własnymi potrzebami. Dlatego też obiektywnie informujemy, jakie cechy frontów lakierowanych powodują, że produkt ten można rozważyć jako konkurencyjny dla naszych płyt i frontów akrylowych.

Zaczynamy!

– estetyka lustrzanej powierzchni (akrylowe fronty na wysoki połysk vs. fronty lakierowane 1:0)

Głębia koloru oraz jakość lustrzanej powierzchni (efekt lustrzanego odbicia bez tzw. fałd) jest zdecydowanie wyższa w przypadku wysokiej jakości powierzchni akrylowej od Forner. Według opinii branży, głębia połysku na powierzchni akrylowej jest niemożliwa do osiągnięcia w przypadku zwykłych powłok lakierowanych.

– dopasowanie kolorystyczne po czasie (akrylowe fronty na wysoki połysk vs. fronty lakierowane 2:0)

Front akrylowy nie zmieni barwy wraz z upływem czasu, co wynika z właściwości materiału użytej do produkcji. Dlatego nawet po dłuższym czasie, jeśli zamówimy front o tym samym kodzie koloru co wcześniej, mamy gwarancję, że będą one identyczne. W przypadku frontów lakierowanych kolor może różnić się od siebie mimo dopasowania kodu koloru. Ponadto powłoka frontów akrylowych  nie podlega utlenianiu, dzięki czemu fronty akrylowe na wysoki połysk zdecydowanie dłużej będą wyglądały jak nowe. Fronty lakierowane z czasem płowieją, zmieniają swój kolor.

– gama kolorystyczna (akrylowe fronty na wysoki połysk vs. fronty lakierowane 2:1)

Trzeba przyznać, iż gama kolorystyczna frontów akrylowych jest nieco uboższa niż frontów lakierowanych, gdzie do dyspozycji mamy niemal całą paletę kolorystyczną RAL i NCS.

– elastyczność w obróbce elementu (akrylowe fronty na wysoki połysk vs. fronty lakierowane 2:2)

Na korzyść frontów lakierowanych może przemawiać to, że można w tej technologii wykonać frezy, zagięcia czy skomplikowane otwory, a następnie zabezpieczyć powierzchnię płyty MDF lakierem, a co za tym idzie nie ma widocznych spoin.

– szybkość produkcji / krótki czas zamówienia (akrylowe fronty na wysoki połysk vs. fronty lakierowane 3:2)

Fronty akrylowe produkuje się szybciej niż fronty lakierowane, co przekłada się na oszczędność czasu i krótszy czas realizacji zamówienia. Najzwyczajniej w świecie – fronty akrylowe trafią do klienta szybciej.

– łatwość utrzymania, odporność na uszkodzenia (akrylowe fronty na wysoki połysk vs. fronty lakierowane 4:2)

Codzienne utrzymanie powierzchni jest łatwiejsze w przypadku frontów akrylowych, m.in. ze względu na ich wysoką odporność na ewentualne zarysowania czy uszkodzenia mechaniczne, a także na wysoką temperaturę. Zapewnia to warstwa grubego akrylu, która dodatkowo – w przypadku wersji SR, czyli o podwyższonej odporności na zarysowania – pokryta jest dodatkowym filmem zabezpieczającym. Natomiast fronty lakierowane są bardziej podatne na uszkodzenia. Zwłaszcza ich krawędzie w przypadku lakierów jednostronnych.

– cena (akrylowe fronty na wysoki połysk vs. fronty lakierowane 5:2)

Cena frontów akrylowych jest konkurencyjna w stosunku do frontów lakierowanych. Korzyści finansowe z wyboru frontów akrylowych są jeszcze większe, kiedy zdecydujemy się na zastosowanie powierzchni akrylowej na obu stronach frontów na wysoki połysk. Fronty lakierowane dwustronnie są prawie dwukrotnie droższe.

finalny wynik naszej rywalizacji to 5:2 na korzyść frontów akrylowych.


Czy płyty akrylowe Forner mają powierzchnię antybakteryjną?

Od stycznia 2021 roku wszystkie folie senosan®, na bazie których produkujemy meblowe płyty superpołyskowe SR oraz meblowe płyty supermatowe SR, będą posiadały właściwości antybakteryjne, które redukują bakterie i zarazki o 99,9% w ciągu 24 godzin. Więc tak, superpołyskowe i supermatowe płyty meblowe Forner posiadają antybakteryjną powierzchnię. Można powiedzieć więc, że akrylowe płyty meblowe to płyty meblowe antybakteryjne.

Velvet ultramat – płyty meblowe Forner w pytaniach i odpowiedziach

Rozwiń, aby dowiedzieć się więcej na temat ultramatowych płyt meblowych Velvet produkcji Forner.

Poniżej przedstawiamy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące płyt meblowych Velvet o ultramatowej powierzchni produkcji Forner. Liczymy, że tak kompleksowe przedstawienie produktu i usystematyzowanie wiedzy o płytach akrylowych, ułatwi Państwu zarówno wybór, jak i ewentualną pracę z akrylowymi płytami meblowymi produkcji Forner.

FAQ nt. płyt Velvet ultramat w formie wideo

Płyta meblowa Velvet Ultramat – co to jest? / Jak produkowana jest płyta Velvet?

Płyta meblowa Forner Velvet jest produkowana przede wszystkim na bazie płyty MDF. Powierzchnia rdzenia jest pokrywana z obu stron ultramatową folią. Płyta meblowa Forner Velvet Ultramat, to aksamitne w dotyku powierzchnie meblarskie o uwodzącym efekcie głębokiego matu. Płyty i fronty meblowe z Velvet Collection charakteryzuje się bardzo niskim kątem odbicia światła, co sprawia, że będzie ono w pomieszczeniu bardziej miękkie i równomierniej rozproszone. To najwyższy poziom rozproszenia światła, tzw. glosowości dostępny na rynku. Płyta Velvet Ultramat od Forner charakteryzuje się również powierzchnią niepalcującą się i odporną na zarysowania.


Co to znaczy, że ultramatowa płyta Velvet jest odporna na zarysowania?

Powierzchnia płyt meblowych i frontów z kolekcji Velvet jest wyjątkowo wytrzymała na zarysowania i zadrapania. Zgodnie z normą UNI EN 438/25 wartość ta równa się 3.
Ewentualne mikrozarysowania z płyty Velvet można usunąć w bardzo łatwy sposób. Wystarczy zastosować  bawełnianą szmatkę oraz żelazko lub suszarkę do włosów.

Jak przywrócić powierzchnię frontów do stanu przed mikrozadrapaniem? Zobacz nasz filmik


Co to znaczy, że płyta Velvet ultramat ma powierzchnię niepalcującą się?

Odciski palców, które pozostają na frontach to prawdziwa zmora. W celu poprawy estetyki i zapewnieniu łatwości utrzymania produktu w czystości, kolekcja płyt meblowych Velvet charakteryzuje się technologią Anti-fingerprint, która ogranicza pozostawanie odcisków palców na powierzchni. Ale uwaga, mówimy tu o normalnym użytkowaniu, a nie dotykaniu powierzchni tłustymi palcami.


Gdzie mogę zastosować płyty meblowe Velvet o ultramatowej powierzchni?

Dzięki swoim właściwościom ultramatowe fronty Velvet można wykorzystać zarówno do produkcji mebli kuchennych, łazienkowych, a także mebli do sypialni czy salonu. Naturalnym środowiskiem dla płyt i frontów Velvet są także wszelkie powierzchnie ekspozycyjne.


Jaki jest format i grubość płyty meblarskiej Velvet Ultramat?

Format płyty Velvet Ultramat to 2800 x 1300 mm. Grubość 18,7 mm.
Na zamówienie możemy wyprodukować ultramatowe płyty meblarskie Velvet na innych grubościach płyty MDF (16mm, 12 mm czy 10 mm) lub na innym nośniku. Ws. Indywidualnej wyceny prosimy o kontakt z menedżerami sprzedaży Forner.


Jak obrabiać płytę meblową Velvet Ultramat od Forner?

Ultramatowe płyty i fronty Velvet od Forner są łatwe w obróbce, co niesie za sobą korzyści w postaci oszczędności czasu – fronty można wyprodukować znacznie szybciej niż lakierowane.
Płytę Velvet o ultramatowej powierzchni obrabia się tradycyjnymi narzędziami stolarskimi przykładając należytą staranność do tego, aby nie porysować materiału. W skrócie, stół pod płytą powinien być nieskazitelnie czysty. Zabrudzenia, które mogłyby dostać się pod płytę, przy przesuwaniu mogą trwale uszkodzić powierzchnię.


Czy płyty Velvet posiadają folię zabezpieczającą?

Firma Forner w odpowiedzi na oczekiwania swoich klientów stopniowo rozszerza ofertę płyt Velvet ultramat posiadających folię protekcyjną. W tym momencie posiadamy 6 dekorów, które można zamówić z folią protekcyjną.
Jakie to dekory? [Stan na czerwiec 2020]: Velvet 1648 – biały; Velvet 1649 – biały alpejski; Velvet 7415 – szary; Velvet 7462 – antracytowy; Velvet 7473 – jasny szary; Velvet 7322 – czarny.  


Płyta Velvet – gdzie kupić obrzeże do ultramatowej płyty meblarskiej?

Do płyt meblarskich Velvet Ultramat posiadamy obrzeże dopasowane kolorystycznie i materiałowo w 100 proc. do powierzchni płyty. Obrzeża występują w rozmiarze 23/0,35 mm i 40/0,35 mm i są wykonane z dokładnie tego samego materiału, którego Forner używa do produkcji płyt Velvet.
Na rynku – wśród producentów obrzeży – są również dostępne obrzeża grubsze, które można dopasować kolorystycznie do płyt Velvet.


Jak obrabiać obrzeże do płyt Velvet ultramat?

Jeśli chodzi o obróbkę obrzeży do płyt Velvet, proces nie różni się niczym od obrzeżowania PCV. Używa się normalnej obrzeżarki. Do przyklejania obrzeża stosujemy klej wodoodporny PUR, ale można używać też innych. Klej podajemy na gorąco, a rolka dociskowa dociska już na zimno.
U nas klej PUR jest rozgrzewany do temperatury 140 stopni (tak samo jak do obrzeży Cleaf czy akrylowych) i nie ma znaczenia to, że Velvet ma grubość 0,35 mm. Sekret poprawnie przygotowanego frontu, gdzie linia obrzeża jest niemal niewidoczna tkwi w znajomości i ustawieniu maszyny, na której się pracuje, no i poczucia estetyki.


Czy płyty Velvet mają swoje odnośniki kolorystyczne do palety RAL?

Tak. Orientacyjne dopasowania kolorystyczne płyt meblowych Velvet do palety NCS, RAL, PANTONE i oferty EGGER są dostępne na podstronie dotyczącej płyt meblarskich Velvet.


Czym czyścić płyty Velvet?

Ultramatowe płyty Velvet są łatwe do utrzymania w czystości (a co za tym idzie wszystkich powierzchni wykonanych z płyt meblowych Velvet, jak np. fronty). Wystarczy zastosować ściereczkę z mikrofibry lub bawełny wraz 1% roztworem wody z mydłem.


Czym płyta Velvet różni się od lakieru?

Płyta Velvet w standardzie ma ultramatową powierzchnię na obu stronach płyty. W opcji lakier (fronty lakierowane) – to zwykle dodatkowa opcja, więc po pierwsze wykonanie elementu lakierowanego trwa dłużej i po drugie jest droższe niż w przypadku zastosowania płyty Velvet. Do tego w przypadku frontów lakierowanych bardzo ciężko jest uzyskać tak niską glosowość (poniżej 3 glosów).
Do tego, zaletą płyt i frontów meblowych z kolekcji Velvet jest trwałość kolorów – zachowują one swoją głębię i wyrazistość przez długie lata. Na korzyść frontów lakierowanych przemawia to, że w płycie Velvet nie można wykonać frontów ramowo płycinowych czy uchwytów frezowanych.


Jakie uchwyty można zastosować do płyty Velvet?

W przypadku płyt meblarskich Velvet ultramat można zastosować wszystkie rodzaje uchwytów poza frezowanymi.


Jaka jest cena płyty meblowe Velvet ultramat?

Cena płyty meblarskiej Velvet Ultramat to 140 zł netto za m2. Cennik detaliczny znajduje się na naszej stronie www w zakładce cennik.
Ceny indywidualne są ustalane z menedżerami sprzedaży. Kontakt do menedżerów sprzedaży Forner.


Czy utrzymujecie płyty Velvet w magazynie?

Obecnie płyty Velvet ultramat Forner produkuje na zamówienie. Czas realizacji wynosi ok. 3-4 tygodnie.


Czy Forner produkuje płytę Velvet ultramat na nośniku wiórowym?

Tak, na zamówienie możemy wyprodukować płytę Velvet ultramat na płycie wiórowej o gładkiej, szlifowanej powierzchni.


Czy wyprodukujecie płyty Velvet na nośniku trudnopalnym?

Tak, na zamówienie możemy wyprodukować płytę Velvet ultramat na płycie trudnopalnej (ognioodpornej). Przy czym certyfikat dotyczący ognioodporności będzie dotyczył samego rdzenia płyty, a nie finalnego produktu.


Czy dysponujecie Państwo plikami do programów projektowych typu Cad?

Tak, kolorystyka ultramatowych płyt meblowych Velvet Forner jest dostępna do pobrania z naszej strony internetowej. Można je znaleźć zarówno w zakładce Strefa Projektanta, jak również na podstronach poszczególnych produktów.


Czy Forner oferuje wzorniki płyt ultramatowych Velvet?

W przypadku ultramatowych płyt meblarskich Velvet proponujemy dwa rodzaje wzorników – jest to kuferek, w którym umieściliśmy 23 mini fronty (płyta dwustronny ultramat zabezpieczona obrzeżem) oraz wzornik w formie wachlarzyka, który zawiera paletę kolorystyczną kolekcji Velvet ultramat.
Jeżeli jest dostępna, można zamówić również próbkę jednego koloru w postaci minifrontu, czyli gotowego elementu, wykończonego obrzeżem i pokrytego dwustronnie powierzchnią ultramat.
Wszystkie nasze materiały marketingowe wraz z cenami oraz zdjęciami lub filmami prezentujące wzorniki można znaleźć na stronie www (zakładka cennik i wzorniki).


Gdzie mogę zobaczyć zdjęcia z realizacji wykonanych z płyty Velvet ultramat?

Zdjęcia publikujemy regularnie w naszych Social Mediach:
– Instagram Forner
– Facebook Forner
– Galeria realizacji Forner


Gdzie mogę płyty Velvet Ultramat? Np. w Warszawie, Łodzi, Poznaniu?

Forner posiada sieć dystrybucji na terenie całego kraju. Prosimy o kontakt z menedżerami sprzedaży odpowiedzialnymi za dany region kraju. Pokierują Państwa do najlepszego miejsca, gdzie można zobaczyć i kupić produkty Forner, w tym ultramatowe płyty Velvet.


Gdzie mogę zobaczyć kolorystykę płyt Velvet ultramat na żywo? Np. w Warszawie, Bydgoszczy, Gdańsku, Krakowie, Poznaniu?

Forner posiada sieć dystrybucji na terenie całego kraju. Prosimy o kontakt z menedżerami sprzedaży odpowiedzialnymi za dany region kraju. Pokierują Państwa do najlepszego miejsca, gdzie można zobaczyć i kupić produkty Forner. Zapraszamy również do śledzenia aktualności na naszej stronie www.forner.pl czy w naszych social mediach, gdzie informujemy o wydarzeniach targowych, w których uczestniczy Forner.

Blaty kompaktowe Forner – pytania i odpowiedzi

Rozwiń, aby dowiedzieć się więcej na temat cienkich blatów kompaktowych Forner (HPL Compact).

Przedstawiamy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące cienkich blatów kompaktowych oferowanych przez Forner. Liczymy, że tak kompleksowe przedstawienie produktu i usystematyzowanie wiedzy o blatach HPL Compact, ułatwi Państwu zarówno wybór, jak i ewentualną pracę z blatami kompaktowymi.

FAQ nt. blatów kompaktowych w formie wideo

Czym są cienkie blaty kompaktowe? Z czego są wykonane blaty kompaktowe Forner?

Cienkie blaty kompaktowe Forner to drewnopochodny materiał meblarski. Rdzeniem są papiery melaminowane sprasowane pod wysokim ciśnieniem i w wysokiej temperaturze z żywicą. Cienkie blaty kompaktowe Forner mają 1 cm grubości, do stworzenia takiego blatu, wykorzystywanych jest kilkadziesiąt warstw papierów.

Proces technologiczny powoduje, że cienkie blaty kompaktowe Forner:
– materiał jest bardzo odporny na uszkodzenia mechaniczne, na wodę, wysoką temperaturę, detergenty oraz mikrozarysowania
– blaty HPL Compact są łatwe do czyszczenia i higieniczne
– cienkie blaty kompaktowe są odpowiednie do kontaktu z żywnością, ponieważ powierzchnia cienkich blatów Forner jest nieporowata i nieprzepuszczalna dla wody. Nie rozwijają się na niej żadne mikroorganizmy, dzięki czemu fornerowy produkt nadaje się do długotrwałego kontaktu z żywnością i jest doskonałym materiałem do zastosowań kuchennych.


Jaki jest kolor rdzenia w cienkich blatach kompaktowych Forner?

Firma Forner wychodząc naprzeciw oczekiwaniom Klientów, stworzyła kolekcję 18 cienkich blatów kompaktowych, gdzie każdy dekor blatu posiada kolorystycznie dopasowany rdzeń do jego powierzchni. To unikalna propozycja na tle ofert innych dostawców, gdzie zwykle do wyboru są tylko dwa kolory – czarny i biały. Powierzchnia może być np. frezowana na dowolną głębokość, ponieważ w całej grubości płyty materiał jest jednorodny. Umożliwia to również cięcie w każdym kierunku dając zawsze gładkie krawędzie, które można dowolnie formować.


Jaka jest odporność cienkich blatów kompaktowych na zarysowania?

Blaty HPL Compact są pokryte powłoką, która przy normalnym użytkowaniu chroni je przed mikro-zarysowaniami np. przy przesuwaniu filiżanki. Nie zalecamy jednak bezpośredniego kontaktu z ostrym narzędziem – krojenie powinno odbywać się na desce, podkładce, a nie powierzchni blatu. Podobnie w kwestii przesuwania ciężkich garnków – tego typu działanie może nieodwracalnie uszkodzić blat.


Jaki jest format cienkich blatów kompaktowych Forner?

Cienkie blaty kompaktowe występują w dwóch formatach. Blaty o powierzchni matowej mają format 3050 x 1300 mm, a blaty ze strukturą 4200 x 1400 mm.


Jaka jest grubość blatów kompaktowych Forner?

Grubość cienkich blatów kompaktowych Forner to zaledwie 10mm.


Czy grubość blatu powoduje, że materiał jest słabszy niż standardowe, grube blaty?

Czy przez to, że blaty kompaktowe Forner są cienkie, materiał będzie słabszy niż standardowe grube, 3-4cm blaty? Nie. Nie jest słabszy. Cienkie blaty kompaktowe Forner mimo swojej grubości są materiałem samonośnym, tj. można tworzyć z nich długie odcinki. Wynika to z zastosowanych materiałów i technologii produkcji.


Gdzie mogę zastosować cienkie blaty kompaktowe?

Cienkie blaty HPL Forner możemy z powodzeniem wykorzystać w kuchni oraz łazienkach, ponieważ ich właściwości – poza niespotykaną grubością: to: wodoodporność i wysoka odporność na zarysowania. Za sprawą unikalnej metody produkcji materiał jest jednolity i nieporowaty, a przez to bardzo łatwy w utrzymaniu higieny, co jest ważne przy kontakcie z żywnością.


Jak obrabiać cienkie blaty kompaktowe (HPL compact) Forner?

Blat HPL Compact od Forner może być cięty w każdym kierunku, co daje oczywiste korzyści zarówno w sferze kosztów, jak i wolności tworzenia i projektowania. Cienkie blaty kompaktowe z oferty Forner są łatwe w obróbce przy użyciu tradycyjnych narzędzi stolarskich korundowych lub diamentowych. Mogą też być frezowane.

Przed przystąpieniem do obróbki HPL Compact (cienkich blatów kompaktowych) zaleca się dokonanie testów próbnych, aby odpowiednio dostosować parametry narzędzi. Z uwagi na utwardzoną zewnętrzną powierzchnię i gęstość materiału obróbka blatów kompaktowych prowadzi do szybszego zużycia narzędzi. Widoczność rzazu po pile można eliminować poprzez wyszlifowanie krawędzi papierem ściernym, wypolerowanie pastą polerską lub polerkę.

Wideoporadnik: jak obrabiać cienkie blaty kompaktowe na naszym kanale na Youtube.


W jaki sposób wykończyć krawędzie cienkich blatów kompaktowych?

Po przycięciu materiału, do wykończenia krawędzi proponujemy zastosować papier ścierny o niskiej gradacji oraz pastę polerską do uwidocznienia kolorystyki rdzenia, który jest dopasowany kolorystycznie do powierzchni. Krawędzie blatów można obrabiać skrawaniem. Do frezowania profilowego zaleca się stosowanie narzędzi z ostrzami diamentowymi. Obejrzyjcie nasz wideoporadnik, do którego lik znajdziecie w poprzednim pytaniu.


Jak zamontować cienki blat kompaktowy?

Poprawny montaż blatu kompaktowego HPL jako blatu roboczego, ściany dekoracyjnej lub niszy kuchennej powinien uwzględniać obustronny dopływ powietrza do powierzchni blatu. W ten sposób wyklucza się jednostronną zmianę wilgotności i temperatury laminatu, która może powodować wyginanie.

Blat kompaktowy powinien być zamontowany bezpośrednio na wieńcu szafki z pełnym dostępem do powietrza. Nie należy stosować płyt podkładowych, które uniemożliwiłyby swobodny dopływ powietrza. Można zastosować stelaż zrobiony z płyty wiórowej, sklejki czy płyty MDF lub poprzeczki wzmacniające wieniec szafki, jednak 80% powierzchni blatu powinno mieć swobodny dopływ powietrza.

Blat należy przykleić klejem montażowym do poprzeczek stelaża i do wieńca.

Montaż zlewozmywaków i sprzętu AGD należy wykonywać zgodnie z instrukcją producenta.

Montując blat kompaktowy jako ścianę dekoracyjną i/lub niszę kuchenną należy zachować dylatację między laminatem a ścianą (minimum 2cm) mocować go na podkonstrukcji w postaci łat drewnianych lub profili metalowych. Profile metalowe lub drewniane łaty rozmieścić pionowo na ścianie co 60 cm. Stosować klej montażowy. W żadnym wypadku nie należy montować laminatów bezpośrednio do ściany.

Więcej informacji znajdziesz w karcie technicznej zamieszczonej na podstronie produktu.


Jak łączyć cienkie blaty kompaktowe?

Łącznie cienkich blatów kompaktowych odbywa się na styk oraz klej hybrydowy [np. CX-80 Hybrex Premium]. Można też zastosować złącza blatowe dedykowane cienkim blatom.


Czy do cienkich blatów kompaktowych można montować zlewy podwieszane?

Tak. Ze względu na technologię produkcji i zastosowane materiały krawędź blatu jest odporna na wodę i wilgoć. Zlewy podwieszane i kuchnie oraz łazienki są więc naturalnym środowiskiem dla cienkich blatów kompaktowych Forner.

Warto dodać, że otwór na zlew podwieszany wykonujemy zgodnie z szablonem dostarczanym przez producenta zlewu. Ponieważ otwór musi być bardzo dokładny, należy zastosować precyzyjną maszynę, CNC.


Czy można zamontować płytę grzewczą zlicowaną z blatem?

Tak. Producent cienkich blatów kompaktowych informuje o odporności na temperaturę do 180 stopni.


Jaki jest maksymalny wychył cienkiego blatu kompaktowego poza korpus szafki?

Cienkie blaty HPL Compact od Forner to bardzo twardy i wytrzymały materiał. Wychył może wynosić około 30-40 cm poza obrys szafki.


Czy blaty kompaktowe posiadają atest niepalności?

Blaty kompaktowe Forner nie posiadają atestu, Producent informuje o sporej odporności na temperaturę do 180 stopni.


Czy cienkie blaty kompaktowe Forner posiadają odpowiedniki w postaci laminatów?

Nie posiadamy dopasowania 1:1 w postaci laminatu. Możemy jednak wykorzystać materiał cienkiego blatu kompaktowego na powierzchnię pionową.


Czym czyścić blaty kompaktowe (HPL compact)?

Rozlane na blacie kompaktowym płyny należy wyczyścić niezwłocznie. Do czyszczenia blatów kompaktowych zaleca się stosowanie ścierek z mikrofibry lub ręczników papierowych oraz ciepłej wody z dodatkiem łagodnego środka odtłuszczającego przeznaczonego do stosowania w gospodarstwie domowym. Trudno usuwalne plamy zaleca się czyścić za pomocą środków zawierających w swoim składzie aceton. Przed ich zastosowaniem należy sprawdzić działanie ma kawałku próbnym, by przekonać się, że nie powodują uszkodzenia powierzchni. Do usunięcia uporczywych zabrudzeń można zastosować również tzw. magiczną gąbkę dostępną w drogeriach i sklepach wielkopowierzchniowych.

Więcej informacji znajdziesz w karcie technicznej zamieszczonej na podstronie produktu.


Czy mogę kroić bezpośrednio na blacie?

Stosowanie noży i innych ostrych narzędzi bezpośrednio na powierzchni blatu może spowodować jego zniszczenie. Należy używać podkładek, desek do krojenia itp.


Czy na blat kompaktowy mogę odstawić np. gorący garnek?

Należy unikać stawiania gorących naczyń bezpośrednio na powierzchnię blatu. Należy używać podkładek itp. Blat wytrzymuje do 180 stopni, a zdarza się, że np. garnki aluminiowe mogą osiągnąć wyższą temperaturę.


Czy Forner utrzymuje cienie blaty kompaktowe na stanie magazynowym?

Tak. Blaty utrzymujemy w magazynie. Są dostępne od ręki. Jeśli produkt jest niedostępny, czas realizacji zamówienia to 4-6 tygodni.


Czy wykonujecie usługę cięcia na wymiar, wycinania otworów w cienkich blatach kompaktowych?

Nie. Blaty kompaktowe sprzedajemy w całości lub na połówki (cięte wzdłuż). Nie wykonujemy dodatkowych usług.


Jaka jest cena cienkich blatów kompaktowych? Czy w Forner można zamówić blat bezpośrednio?

Tak, blaty kompaktowe (HPL Compact) można zamówić w Forner bezpośrednio. Sprzedajemy cały arkusz lub połowę arkusza (ciętą wzdłuż, za dopłatą 10 proc.) Ceny blatów kompaktowych Forner zaczynają się od 440 zł netto za m2.

Cennik cienkich blatów kompaktowych Forner.


Gdzie kupić cienkie blaty kompaktowe? Np. w Warszawie, Łodzi, Poznaniu, Krakowie?

Forner posiada sieć dystrybucji na terenie całego kraju. Prosimy o kontakt z menedżerami sprzedaży odpowiedzialnymi za dany region kraju. Pokierują Państwa do najlepszego miejsca, gdzie można zobaczyć i kupić produkty Forner, w tym cienkie blaty kompaktowe.


Gdzie mogę zobaczyć wzory cienkich blatów kompaktowych? Np. w Warszawie, Łodzi, Poznaniu, Krakowie, Gdańsku?

Forner posiada sieć dystrybucji na terenie całego kraju. Prosimy o kontakt z menedżerami sprzedaży odpowiedzialnymi za dany region kraju. Pokierują Państwa do najlepszego miejsca, gdzie można zobaczyć i kupić produkty Forner. Zapraszamy również do śledzenia aktualności na naszej stronie www.forner.pl czy w naszych social mediach, gdzie informujemy o wydarzeniach targowych, w których uczestniczy Forner.


Gdzie mogę zobaczyć przykładowe realizacje z cienkimi blatami kompaktowymi?

Zapraszamy do przejrzenia galerii zdjęć z realizacji, również z wykorzystaniem Cienkich blatów kompaktowych HPL Compact Forner.


Czy Forner posiada wzorniki cienkich blatów kompaktowych?

Cienkie blaty kompaktowe Forner to dwie kolekcje – 18 dekorów prezentowanych w dwóch wzornikach w formie książek. Format wzornika jest zbliżony do A4 i zawiera 9 próbek. Cena kompletu dwóch wzorników: 120 zł brutto (wysyłka w cenie).

Zdjęcia i filmy prezentujące wzorniki znajdują się w zakładce cennik.


Czy Forner dysponuje plikami do programów projektowych typu Cad dla cienkich blatów kompaktowych?

Tak, kolorystyka i pliki do wykorzystania w programach CAD jest dostępna do pobrania z naszej strony internetowej. Można je znaleźć zarówno w zakładce Strefa Projektanta, jak również na podstronach poszczególnych produktów – cienkie blaty kompaktowe Forner.

powrót
Fundusze Europejskie Fundusze Europejskie
powrót