Płyty meblowe z powierzchnią antybakteryjną

Prawidłowe czyszczenie powierzchni meblowych oraz ich dezynfekcja to najskuteczniejsze metody zapobiegające rozwojowi niebezpiecznych dla zdrowia bakterii. W walce pomóc mogą jednak antybakteryjne płyty meblowe, ponieważ właściwości materiału zapobiegają namnażaniu się zarazków.

Przemysł farmaceutyczny, medyczny, ale także spożywczy – to tylko niektóre z branż, gdzie antybakteryjne powierzchnie dotykowe są bardzo pożądane i wykorzystywane. Jak wynika z badań, około 80 proc. chorób zakaźnych przenosi się przez dotyk, a przyczyną infekcji w szpitalach są najczęściej m.in. gronkowiec złocisty oraz pałeczka okrężnicy. Nic więc dziwnego, że antybakteryjne powierzchnie dotykowe znajdują zastosowanie przede wszystkim w miejscach ochrony zdrowia, miejscach gdzie niezwykle ważne jest zachowanie sterylności, a dbałość o higienę jest niezwykle istotna.

Antybakteryjna płyta meblowa, czyli jaka?

Powierzchnie antybakteryjne (inaczej powierzchnie biobójcze lub powierzchnie bakteriobójcze), czy też o właściwościach przeciwgrzybiczych, trafiają do użytku również w sektorze prywatnym. Bo czyż miejscem szczególnej dbałości o higienę nie jest także np. kuchnia w naszym prywatnym mieszkaniu? Czy – skoro istnieje taka możliwość – blaty i fronty w łazience nie mogłyby mieć antybakteryjnej powierzchni?

Teraz nic nie stoi na przeszkodzie, by płytę meblową o antybakteryjnych właściwościach zastosować w domu czy biurze .
Ale najważniejsze pytanie brzmi, co właściwie oznacza owa antybakteryjność i przeciwgrzybiczność powierzchni w przypadku płyt meblowych?

Właściwości antybakteryjne płyt meblowych oznaczają, że na powierzchni nie namnażają się bakterie. Antybakteryjność powierzchni dotykowych jest potwierdzona testem według normy ISO 22196:2011 (test antybakteryjności przeprowadza się na dwóch bakteriach – Staphylococcus aureus – gronkowiec złocisty i Escherichia coli – pałeczka okrężnicy), wynik którego poświadcza, że powierzchnia płyt meblowych cechuje się zdolnością do hamowania wzrostu mikroorganizmów.

antybakteryjne płyty meblowe z powierzchnią połyskową

Superpołyskowe i supermatowe płyty meblowe z antybakteryjną powierzchnią

Proces wprowadzania powierzchni o właściwościach antybakteryjnych i przeciwgrzybicznych do użytku w sektorze prywatnym czy hotelarstwie przyspieszył w związku z pandemią COVID-19. Wiele osób sprawdzało przykładowo, jak długo wirus może utrzymywać się na danej powierzchni. Zaczęliśmy też zwracać większą uwagę na kwestie tak prozaiczne, jak mycie rąk, ogólną higienę czy też – mimowolnie – na fakt, jakimi właściwościami charakteryzują się przedmioty, którymi się otaczamy – mówi Sebastian Bartkowiak, prezes spółki Forner.

Superpołyskowe i supermatowe płyty meblowe Forner będą produkowane z antybakteryjną powierzchnią. – Od stycznia 2021 roku wszystkie folie senosan®, na bazie których produkujemy meblowe płyty superpołyskowe SR oraz meblowe płyty supermatowe SR, będą miały właściwości antybakteryjne, które redukują bakterie i zarazki o 99,9% w ciągu 24 godzin – informuje Bartkowiak i dodaje: – Antybakteryjna skuteczność powierzchni matowej i połyskowej została przetestowana zgodnie z normą ISO 22196 / JIS Z2801 i została potwierdzona przez niezależny, certyfikowany instytut badawczy.

płyta meblowa z powierzchnią antybakteryjną Forner Cleaf

Dekoracyjne płyty meblowe z antybakteryjną powierzchnią

Nie inaczej będzie z włoskimi płytami dekoracyjnymi z kolekcji Forner & Cleaf.  W listopadzie br. Cleaf rozpoczął produkcję płyt meblowych oraz laminatów zgodnie z wytycznymi i standardem certyfikatu ISO 22196: 2011. Włoski producent przywiązuje niezwykłą wagę do tego, by produkty Cleaf spełniały wszelkie możliwe normy higieny, których wymagają klienci.

Dlatego od stycznia 2021 r. wszystkie płyty meblowe oraz laminaty z kolekcji Forner Espresso 2022 od Cleaf będą dostępne z powierzchnią antybakteryjną.

Antybakteryjność powierzchni włoskich płyt meblarskich uzyskano dzięki zastosowaniu dodatku jonów srebra do żywic melaminowych Cleaf. Właściwości przeciwbakteryjne i przeciw grzybom oraz pleśni są potwierdzone przez zewnętrzne laboratoria i nie przestają być „aktywne” wraz z upływem czasu.

Dodajmy, że testy antybakteryjne płyt i laminatów Cleaf  przeprowadzono zgodnie z metodą ISO 22196: 2011 i wykazują zahamowanie wzrostu i redukcję liczba bakterii w ciągu doby > 99,9%. Testy przeciw pleśni przeprowadzone zgodnie z metodą ASTM G21-15 wykazały brak wzrostu grzybów na powierzchni po 28 dniach. Właściwości mechaniczne i odporność powierzchni antybakteryjnych płyt meblowych i laminatów są identyczne jak standardowych płyt Cleaf.

antybakteryjna płyta meblowa - melaminowana płyta wiórowa Forner

Antybakteryjne powierzchnie dotykowe płyt meblowych muszą być myte

Hasło „antybakteryjne płyty meblowe” lub „antybakteryjna płyta meblowa” może być nieco mylące. Na koniec uściślijmy. Mimo iż płyty meblowe mogą posiadać antybakteryjne właściwości, nie oznacza to, że powierzchnia blatu czy frontu nie musi być regularnie myta, czyszczona czy dezynfekowana.

Owszem, produkt zwiększa nasze bezpieczeństwo, ale obowiązek za utrzymanie higieny i czystości jest na barkach użytkownika. Antybakteryjność płyty meblowej nie oznacza wcale, że po dotknięciu powierzchni antybakteryjnej nie musisz myć rąk.

Podkreślmy więc jeszcze raz: antybakteryjność płyt meblowych oznacza, że bakterie i grzyby na powierzchni płyty meblowej nie będą się dalej rozwijać i namnażać, czyli że powierzchnia płyt meblarskich zastosowanych na blaty czy fronty posiada zdolność do hamowania wzrostu mikroorganizmów. Jednak najskuteczniejszymi metodami, które zapobiegają rozwojowi niebezpiecznych dla zdrowia bakterii i grzybów to: Prawidłowe i częste czyszczenie powierzchni meblowych oraz ich dezynfekcja.

powrót
Fundusze Europejskie Fundusze Europejskie
powrót