Meble Polska 2022 w obiektywie Forner

Targi Meble Polska to największa na świecie ekspozycja oferty polskiego przemysłu meblarskiego. Podczas tegorocznej edycji swoją ofertę zaprezentowało wielu czołowych polskich producentów mebli. Obok przystępnych cenowo mebli z płyty meblowej, na targach pojawiły się również produkty z litego drewna oraz inne meble z wyższej półki cenowej. Licznie reprezentowani byli także producenci mebli tapicerowanych i materacy.

Zobaczcie fotorelację Forner z tego wydarzenia.

Meble Polska 2022 to święto sektora meblarskiego w Polsce. Swoje osiągnięcia prezentują na tej imprezie zarówno debiutanci, jak i znane firmy, które swoją rynkową pozycję – w kraju i za granicą – budują od kilkudziesięciu lat. Poszczególni wystawcy decydują się prezentować na niej swoje najciekawsze rozwiązania, biorąc udział w organizowanym podczas tych targów konkursie. Patronem Złotych Medali Targów Meble Polska 2022 jest Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości. – Sektor meblarski to jeden z ważniejszych i najbardziej dochodowych sektorów polskiej gospodarki. Jest nam zatem niezwykle miło zaangażować się w tak ważne wydarzenie dla branży. Dzięki polskim meblom – słynącym z wysokiej jakości, funkcjonalności oraz modnego designu – Polska zyskuje od lat coraz większą rozpoznawalność – uważa Dariusz Budrowski, prezes PARP. Dodaje, że wspieranie polskich przedsiębiorców, m.in. w ich aspiracjach wejścia na nowe rynki i rozwojowi ich technologii i produktów, jest jednym z priorytetów działania kierowanej przez niego Agencji.

Polska – jednym ze światowych liderów w meblarstwie

Choć wystawcy Targów Meble Polska 2022 to zaledwie część krajowego przemysłu meblarskiego, to śmiało stwierdzić można, że reprezentują oni jej najbardziej aktywne i ambitne środowisko. – Mamy tu najnowsze rozwiązania w meblarstwie. Obserwując je, prześledzić można ostatnie trendy w tym sektorze, tym bardziej, że rodzime firmy to dziś absolutna czołówka światowych producentów mebli i służącego im wyposażenia – zwraca uwagę Józef Szyszka, dyrektor Targów Meble Polska.

Mimo wywołanych panującą w ostatnich 2 latach pandemią kłopotów, Polska to, jak wynika z raportu Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Producentów Mebli „Import mebli do Europy”, stale jeden z najważniejszych graczy na światowym rynku meblarskim. W 2020 roku nasze firmy sprzedały do krajów UE artykuły za rekordową kwotę 8,1 mld euro, wyprzedzając m.in. przedsiębiorstwa z Chin czy Niemiec i sytuując się pod tym względem na pozycji jednego z liderów. Z kolei ubiegły rok, krajowa branża meblarska zakończyła wynikiem sprzedaży, i to na cały świat, na poziomie mniej więcej 60 miliardów złotych, zajmując w skali globalnej 2 miejsce – informują autorzy opracowania B+R Studio „Polskie Meble Outlook – Raport 2022”. Jak wskazują, najważniejszym odbiorcą polskich mebli pozostają Niemcy (4,4 mld euro, 34,3% całego eksportu), a następnie Czechy (946,1 mln euro, 7,3%) oraz Wielka Brytania (897,5 mln euro, 7%). Największą grupą mebli w eksporcie stanowią meble tapicerowane, o wartości prawie 3,5 mld euro, z udziałem ponad 27%. Najwyższą dynamiką wzrostu (1,16) charakteryzowały się zaś meble biurowe.

We wszystkich badanych grupach mebli odnotowano wzrost eksportu. Polscy producenci to często podwykonawcy znanych światowych marek, choć wiele z rodzimych firm zyskało już sobie własną renomę i dostarcza dziś na światowe rynki produkty pod swoją nazwą. – Polskie meblarstwo w pełni zasługuje na miano przemysłu flagowego. Trzecie miejsce w Unii Europejskiej pod względem wartości produkcji i pierwsze miejsce w eksporcie zdobyte w ubiegłym roku dobitnie o tym świadczą. Dochodzi do tego bardzo dobra jakość większości wyrobów, nadążanie za europejskimi i światowymi trendami w rozwiązaniach techniczno-technologicznych i estetycznych, ekologiczność procesów produkcyjnych i jeszcze – choć chyba już niedługo i stopniowo malejąca – konkurencyjność cenowa – ocenia profesor Ewa Ratajczak.

Rynek meblarski pełen wyzwań

Z opracowania „Polskie Meble Outlook” wynika też, polską branżę meblarską czeka dziś sporo poważnych prób, które stanowią wypadkową coraz trudniejszej sytuacji gospodarczej na świecie. – Pomimo barier i wyzwań o różnym charakterze, ich różnej sile i okresie wpływu, potencjał oraz wieloletnie tradycje i doświadczenie polskich producentów w prowadzeniu biznesu, zarówno w kraju, jak i zagranicą, pozwala sądzić, że perspektywy dalszej działalności są relatywnie dobre (choć funkcjonowanie w najbliższych latach będzie bardzo trudne). Ze względu na duży odsetek eksportu polskich mebli (ok. 90% produkcji) działalność polskiego meblarstwa jest uzależniona głównie od koniunktury w gospodarce światowej i europejskiej, a ta jest bardzo niestabilna i trudna do prognozowania – wyjaśnia przewodnicząca Sądu Konkursowego.

Polska charakteryzuje się największą liczbą pracowników w tej branży w Unii Europejskiej, a liczba pracujących tu przekracza 200 tysięcy osób – przeczytać można też w raporcie Polskie Meble Outlook. Po spadkach przeciętnego zatrudnienia w 2020 roku, jego poziom powrócił do tego sprzed pandemii, a menadżerowie zgłaszają potrzebę dalszego zatrudniania pracowników. To także jeden z powodów, aby uznać sektor meblarski za jeden z najistotniejszych dla naszej gospodarki, a zwłaszcza w jej aspekcie eksportowym.


Przypomnijmy, że podczas targów Meble Polska w 2020 r. swoje stoiska zaprezentowali m.in. wszyscy wiodący producenci mebli z Polski zainteresowani rozwojem eksportu. Wśród nich byli także Klienci Forner, których zaopatrujemy w płyty meblowe na wysoki połysk, głęboki mat, płyty meblowe z włoskiej kolekcji Cleaf, czy cienkie blaty kompaktowe. Część – Meble Kam, Layman, Szynaka Meble, Projekt Deska – zdecydowały się zaprezentować w swoich ekspozycjach niezwykle trendy kolor – pudrowy róż w ultramatowym wykończeniu z kolekcji płyt meblowych Velvet produkcji Forner. Ów pudrowy róż zachwycał swoim kolorem, a ultramatowe i niepalcujące wykończenie powierzchni przekonywało Klientów szukających topowych rozwiązań. Można śmiało stwierdzić, że tysiące profesjonalnych zwiedzających z Polski i zagranicy przekonały się o tym, że jednym z kreatorów trendów w branży meblarskiej jest firma Forner.

powrót
Fundusze Europejskie Fundusze Europejskie
powrót