Cleaf oraz Fornerlux na rynek kontraktowy

Na temat płyt specjalistycznych, Cleaf i Fornerlux, które są wykorzystywane zarówno do produkcji mebli, ale także do aranżacji wnętrz budynków użyteczności publicznej, rozmawiamy z Tomaszem Żebrowskim, współwłaścicielem firmy Forner.

Jakie płyty z Państwa oferty cieszą się największą popularnością wśród producentów mebli na rynek kontraktowy? Proszę o ich charakterystykę.

Niezapalny MDF spełniający wszystkie unijne normy jest jednym z naszych sztandarowych produktów. Nasi klienci wykorzystują jego zalety nie tylko produkując meble, ale także aranżując wnętrza budynków użyteczności publicznej, gdzie trudnopalna płyta MDF jest stosowana jako element dekoracyjny paneli ściennych i sufitowych. Niezapalny MDF jest w Polsce dostępny tylko u nas. Forner oferuje ten produkt w bardzo szerokiej palecie grubości, prosto z magazynu.

Ale rynek kontraktowy to także cały czas cieszące się niesłabnącą popularnością płyty połyskowe Fornerlux, w klasycznych kolorach białym, szarym, czy czarnym. Ponadto jako jedyni na rynku polskim oferujemy dekory drewnopodobne pokryte transparentną folią akrylową.

Producenci mebli na rynek kontraktowy wykorzystują również część naszej kolekcji płyt melaminowanych TSS Cleaf. Dzięki bardzo głębokim strukturom i unikalnym dekorom płyt powstają meble o wzornictwie odpowiadającym najnowszym światowym trendom.

Istotne jest to, że zarówno płyty Fornerlux, jak i TSS Cleaf przygotowujemy na życzenie klienta na bazie ogniotrwałych płyt wiórowych. Dzięki temu obie kolekcje znajdują zastosowanie we wszystkich tych wnętrzach, gdzie należy używać jedynie materiałów spełniających najbardziej surowe normy europejskie, jak przestrzenie handlowe czy hotele.

Jakie są najważniejsze właściwości płyt dedykowanych na rynek kontraktowy, w porównaniu do płyt do mebli mieszkaniowych?

Oczekiwania użytkownika, który idzie do kina czy ogląda film w domowym zaciszu są takie same – chce funkcjonować w ładnych przestrzeniach, otoczony ładnymi przedmiotami. W tym kontekście nie widzę różnicy pomiędzy płytami dedykowanymi na rynek kontraktowy, a płytami przeznaczonymi do wnętrz „zwyczajnych”. I tu i tu dla producenta mebli powinna liczyć się wysoka jakość materiałów meblarskich, bogate wzornictwo i kolorystyka oraz nietuzinkowe tworzywa. Takie walory naszych produktów powodują, że w oparciu o nie można stworzyć unikalne meble, które zadowolą najbardziej wymagającego klienta. Natomiast najważniejszymi właściwościami płyt dedykowanych na rynek kontraktowy są ich dodatkowe cechy, czyli, jak w naszym przypadku, niepalność, która jest wymagana od materiałów stosowanych w przestrzeniach użyteczności publicznej, czyli hotelach, kinach, czy galeriach handlowych.

Jakie trendy w tym segmencie są najbardziej zauważalne? (wzornictwo, dekory, struktury etc.)

W Europie zauważalny jest renesans drewna, w tym przede wszystkim dębu, dlatego też w naszej kolekcji TSS Cleaf znajduje się np. struktura Pembroke, czyli postarzanego dębu, który proponujemy w dwóch wybarwieniach – naturalnym i szarym. Coraz częściej stosuje się także „surowe” materiały i wzory inspirowane naturą. Ponadto cały czas bardzo popularne są płyty połyskowe, które jednak zaczynają być łączone z powierzchniami matowymi. Nasze produkty, które wpisują się w te trendy, wykorzystują np. sklepy odzieżowe czy jubilerskie, których celem jest wyróżnienie się wśród innych marek i eksponowanie produktów na tle ładnej płyty, ładnego mebla.

Daleki jednak jestem od tego, by klasyfikować produkty na zasadzie rynek kontraktowy – rynek mebli „domowych”. Te dwa światy coraz częściej się przenikają. Doskonałym przykładem jest proponowany przez nas czarny MDF. Trochę niespodziewanie dla nas rynek kontraktowy podchwycił ten produkt. Produkowane są z niego meble domowe, jak i hotelowe. Wynika to z tego, że płyta jest nie tylko łatwa w obróbce i daje możliwość tworzenia gotowych elementów, jak np. fronty, ale także cechuje się wymaganą klasą niepalności.

powrót
Fundusze Europejskie Fundusze Europejskie
powrót