Płyty wiórowe odporne na ogień i wodę

 Stosowanie specjalistycznych płyt wiórowych z certyfikatami np. trudnopalności jest związane z dostosowywaniem polskich przepisów do norm Unii Europejskiej.
Stosowanie specjalistycznych płyt wiórowych z certyfikatami np. trudnopalności jest związane z dostosowywaniem polskich przepisów do norm Unii Europejskiej.

Stosowanie specjalistycznych płyt wiórowych z certyfikatami np. trudnopalności jest już w Polsce obowiązkiem. Na temat tych produktów rozmawiamy z Sebastianem Bartkowiakiem, współwłaścicielem spółki FORNER z Lublina zajmującej się dystrybucją m.in. płyt ognio- i wilgocioodpornych.

 

Na rynku dostępne są dwa rodzaje płyt specjalistycznych: ognio – i wilgocioodporne. Ich dystrybutorem w Polsce jest firma FORNER z Lublina. Jakie jest zainteresowanie tego typu produktami?

FORNER ponad dwa lata temu zdecydował się wprowadzić na polski rynek wiórowe płyty ognioodporne (nazwa handlowa Sialegno Grezzo) oraz wilgocioodpore (nazwa handlowa Idropan). Początkowo pojawiały się głównie zapytania, sondowanie tematu przez potencjalnych odbiorców. Jednak stopniowo zainteresowanie tymi produktami rosło. Mniej więcej od pół roku FORNER sprzedaje już bardzo duże ilości płyt ognio- i wilgocioodpornych. Cały czas pojawiają się też nowe zapytania o nasz produkt.

Stosowanie specjalistycznych płyt wiórowych z certyfikatami np. trudnopalności jest związane z dostosowywaniem polskich przepisów do norm Unii Europejskiej. Budując np. centra handlowe, kina czy inne obiekty użyteczności publicznej wykonawca jest zobowiązany do stosowania określonych materiałów np. płyty ognioodpornej.

Jednak w UE jesteśmy już kilka lat, a Pan powiedział, że FORNER odnotowuje dużą sprzedaż płyty ognio- i wilgocioodpornej dopiero od pół roku. Co jest tego przyczyną?

Jeszcze do niedawna przepisy o stosowaniu certyfikowanych wyrobów były permanentnie pomijane. Wykonawca inwestycji mógł się okazać certyfikatem bez pokrycia, a przedstawiciele straży pożarnej i inspektora nadzoru budowlanego, którzy dopuszczają budynek do użytku, nie mieli żadnej możliwości weryfikacji takiego dokumentu. Prowadziło to do sytuacji, w których wykorzystywano tańszy produkt – zwykłą płytę wiórową, mimo że wedle przepisów należało zastosować certyfikowaną płytę ognioodporną.

Obecnie kontrole są już dużo bardziej rygorystyczne. Wykonawca potwierdza zastosowanie certyfikowanych produktów okazując się nie tylko jednym kwitkiem z napisem „certyfikat trudnopalności”, ale także poprzez fakturę zakupową dokumentującą dokładną ilość sprzedanych płyt.

Jakimi wobec tego certyfikatami charakteryzują się płyty ognioodporne dystrybuowane przez FORNER i gdzie można je zastosować?

Gwarantuję, że oferowane przez FORNER wiórowe płyty ognioodporne spełniają najostrzejsze normy stosowane w Unii Europejskiej – Euroclass B, co zostało potwierdzone uzyskaniem odpowiedniego certyfikatu. Ponadto płyty ognioodporne oferowane przez FORNER posiadają najlepsze parametry z klas dodatkowych s1 d0. Oznacza to, że nie wytwarzają dymu i płonących kropli/cząstek.

Płyty wiórowe ognioodporne doskonale sprawdzają się w budownictwie, jako rdzenie drzwi wymagających klasy palności. Płyta ta jest często stosowana przy wyposażaniu wnętrz w formie dekoracyjnych paneli ściennych i sufitowych, jako przegrody w budynkach użyteczności publicznej, np. szpitalach, hotelach, halach widowiskowych czy kinach, a także w produkcji mebli laboratoryjnych, stoisk targowych czy domów w technologii szkieletowej.

Czym natomiast charakteryzują się Płyty wilgocioodporne z Państwa oferty?

Płyty wiórowe wilgocioodporne charakteryzują się dużo lepszymi parametrami absorpcji wody i pęcznienia niż tradycyjne płyty wiórowe. Odporność na spęcznienie osiąga się poprzez zastosowanie specjalnych żywic klejowych. Również podniesienie gęstości płyt znacznie zmniejsza absorpcję wilgoci z powietrza oraz podnosi własności fizykomechaniczne oferowanego przez FORNER produktu. Dzięki temu płyty wilgocioodporne można z powodzeniem zastosować w rozwiązaniach konstrukcyjnych.

Dzięki swoim właściwościom, produkt ten dedykowany jest wykańczaniu ścian czy podłóg w miejscach, gdzie występuje dużo wilgoci, np. w halach sportowych, pływalniach czy saunach, a także w łazienkach i kuchniach. Płyty wilgocioodporne można także wykorzystać do produkcji mebli kuchennych i łazienkowych. Podobnie jak płyty ognioodporne tak i wilgocioodporne posiadają m.in. certyfikat FSC oraz E1.

Można więc powiedzieć, że oferowane przez FORNER płyty specjalistyczne wilgocio- i ognioodporne sprawdza się wszędzie tam, gdzie materiałom budowlanym czy meblarskim stawia się bardzo wysokie wymagania. Co natomiast FORNER może zaoferować jeżeli chodzi o design?

Do swych płyty – ognioodpornej i wilgocioodpornej FORNER proponuje dekory z kolekcji Sadepan Legno, będące reprodukcją różnych gatunków drewna, o nieoferowanych dotychczas strukturach powierzchni imitujących drewno w naturze czy dającym nieodparte wrażenie głębi dekorów drewnopochodnych.

Rozmawiał Włodzimierz Włoch

powrót
Fundusze Europejskie Fundusze Europejskie
powrót