Ekologia w branży meblarskiej

Aż 75 proc. firm, które wzięły udział w badaniu Sfera Group „Home & Garden komunikacja marki – trendy i wyzwania 2022” jest przekonanych, że w 2022 roku konsumenci jeszcze bardziej będą zwracać uwagę na odpowiedzialność firm za środowisko naturalne. Przeczytaj, jakie działania podejmuje w tym zakresie firma Forner.

Idea zrównoważonego rozwoju i projektowanie rozwiązań przez pryzmat ekologii przestaje być domeną nielicznych firm. Konsumenci są coraz bardziej świadomi i wyraźniej domagają się od marek odpowiedzialności i proekologicznego zaangażowania.

Coraz więcej firm dołącza do wagonika pod nazwą „eko”

Jak możemy przeczytać w raporcie przygotowanym przez Sfera Group, aż 75 proc. firm, które wzięły udział w badaniu Sfera Group „Home & Garden komunikacja marki – trendy i wyzwania 2022” jest przekonanych, że w 2022 roku konsumenci jeszcze bardziej będą zwracać uwagę na odpowiedzialność firm za środowisko naturalne.

Ekspercką opinią w temacie ekologii w meblarstwie podzielił się na łamach raportu opiekun marki Forner, Włodzimierz Włoch. – Choć temat ekologii gości w branży meblarskiej od dobrych kilku lat, to rosnąca świadomość konsumentów, którzy wymuszają – w dobrym tego słowa znaczeniu – zmiany, powoduje, że coraz więcej firm chce i dołącza do wagonika pod nazwą „eko”. Było to widać choćby podczas targów Warsaw Home 2021, gdzie odwiedzający mogli znaleźć sporo ekologicznych produktów – skomentował, dodając: – Ważne jest jednak, by nie wylać dziecka z kąpielą i by marki w tym pędzie do bycia bardziej zielonymi nie zagubiły się i nie doprowadziły do sytuacji, gdzie „zielony” produkt będzie tylko etykietą i wabikiem. Takie podejście może bowiem doprowadzić nie tylko do utraty zaufania do marki, co będzie również poniekąd rzutowało na całą branżę, ale także – w konsekwencji – do utraty zaufania do samej idei bycia eko i rozważnego gospodarowania zasobami naszej planety.

Cały raport dotyczący trendów w komunikacji marek branży budowlanej i wnętrzarskiej przygotowany przez Sfera Group jest dostępny tutaj

Czy płyta meblowa może być eko?

Wkładem Forner w bardziej zielony i zrównoważony świat jest kolekcja ekologicznych płyt meblowych Forrest. Kolekcja Forrest to także twierdząca odpowiedź na pytanie, czy płyta meblowa może być eko. W procesie produkcji – według idei tzw. gospodarki obiegu zamkniętego – wykorzystano drewno w 100 proc. pochodzące z recyklingu.

W skrócie: najpierw stare meble, palety, drewniane opakowania czy odpady tartaczne są zbierane i dostarczane do fabryki, gdzie są oczyszczane z elementów metalowych, które trafiają na złom. Materiał drzewny, który nie nadaje się do produkcji płyty jest oddzielany i jako biomasa zasila zakład produkcyjny. Z pozostałej masy drzewnej z recyklingu powstaje natomiast pełnoprawna płyta wiórowa.

– Nazwa Forrest to zabawa słowem. Forest to z języka angielskiego las, a zwrot “for rest” można przetłumaczyć, jako dla odpoczynku. Całość oznacza więc odpoczynek dla lasu, ponieważ awangardowy proces produkcji płyt melaminowanych z kolekcji Forrest nie wymagał ścięcia ani jednego drzewa – wyjaśnia Włodzimierz Włoch, brand menager Forner.

Gdzie można zastosować płyty meblowe Forrest?

Zastosowanie płyt meblowych Forner z kolekcji Forrest jest bardzo szerokie. Ekologiczna płyta meblowa może posłużyć za bazę do elementów mebli takich jak korpusy mebli czy fronty meblowe, ale także do wyprodukowania całych mebli. Płyty Forrest można zastosować również jako fronty kuchenne; meble łazienkowe; meble biurowe. A ze względu na uniwersalną i ponadczasową kolorystykę oraz wysoką odporność na uszkodzenia mechaniczne, płyty meblowe Forrest idealnie sprawdzą się jako baza do stworzenia wszelkich elementów mebli do salonu, sypialni czy biura. Płyta meblowa Forrest może również posłużyć jako okładzina ścienna.

Podsumowując, melaminowana płyta wiórowa wyprodukowana w 100 proc. z drewna z recyklingu to doskonały materiał meblarski, który sprawdzi się zarówno na powierzchniach pionowych i poziomych.

Dodajmy jeszcze, że z okazji wprowadzenia do oferty nowej kolekcji płyt meblowych Forrest, pracownicy Forner posadzili 600 dębów bezszypółkowych. Drzewa zapewniają nam tlen, oczyszczają powietrze, wpływają korzystnie na klimat i na nasze samopoczucie. Są domem dla wielu gatunków roślin, grzybów i zwierząt. – Wspólnym sadzeniem dębów zorganizowanym przy udziale Nadleśnictwa Świdnik chcieliśmy o tym przypomnieć – mówi Włodzimierz Włoch.

Forner stawia na ekologiczne rozwiązania przy produkcji płyt meblowych

Ekologiczne rozwiązania towarzyszom Fornerowi również przy produkcji płyt meblowych w Lublinie. W trosce o środowisko i dążąc do  jak najmniejszej emisji CO2, w 2021 r. Forner wyposażył swój zakład produkcji superpołyskowych i supermatowych płyt meblowych w instalacje fotowoltaiczne o łącznej mocy 100kW, co w znaczącym stopniu zaspokaja potrzeby energetyczne producenta.

Fotowoltaika to nie tylko rozwiązanie, które jest praktyczne. To także krok w stronę bardziej ekologicznej produkcji płyt meblowych. Panele fotowoltaiczne pokryły dach siedziby lubelskiego producenta płyt meblowych, a zrealizowana przez Forner inwestycja poprawia efektywność energetyczną spółki oraz zmniejsza emisję dwutlenku węgla do atmosfery.

powrót
Fundusze Europejskie Fundusze Europejskie
powrót