Czas na mat. Również we wnętrzach

Matowe wykończenia królują w naszej codzienności, nie tylko we wnętrzach. Matowe wykończenia frontów są bardzo eleganckie, a co najważniejsze, pasują do wszystkiego – tak twierdzą architektki Katarzyna Olszewska i Małgorzata Rutkowska, właścicielki firmy Rzut Na Projekt – i na dowód omawiają na naszym blogu realizację, w której wykorzystały ultramatowe fronty Velvet Forner.

Od jakiegoś czasu matowe wykończenia królują w naszej codzienności, nie tylko we wnętrzach. Kobiety wybierają matowe pomadki, a mężczyźni garnitury z matowych tkanin. Galeria zdjęć z realizacji przy wykorzystaniu materiałów meblarskich Forner jest wypełniona fotografiami prezentującymi fronty meblowe o matowym wykończeniu. Dziś na naszym blogu oddajemy głos architektkom wnętrz, które podzielą się swoimi doświadczeniami związanymi m.in. z płytami Velvet ultramatt.

Ciemnozielony Velvet 4258 w kuchni
Ciemnozielony Velvet Forner 4258 w kuchni

Matowe wykończenia są eleganckie i pasują do wszystkiego

Zdaniem Katarzyny Olszewskiej i Małgorzaty Rutkowskiej, właścicielek firmy Rzut Na Projekt,  matowe wykończenia są bardzo eleganckie, a co najważniejsze, pasują do wszystkiego. Matowe fronty można wykorzystać we wnętrzach  o praktycznie każdej stylistyce, połączyć je z innymi fakturami i materiałami, a także z błyskiem.

– Czasem decydujemy się na totalny mat, na przykład jeśli chodzi o kuchnię. Projektujemy wtedy zabudowę górną i dolną z frontów matowych, ale równie pięknym rozwiązaniem jest zrobienie dolnej zabudowy z frontami matowymi w ciekawym kolorze, a górnej w połysku – choćby w bieli, czyli bardziej neutralnym odcieniu – mówią właścicielki firmy Rzut Na Projekt, dodając że fronty matowe wypierają fronty połyskowe, choć zwolenników frontów w wysokim połysku nadal jest wielu.

Czy fronty matowe są trudne w utrzymaniu?

Fronty matowe często przedstawiane są jako trudne w utrzymaniu, między innymi z tego powodu, że na matowych powierzchniach pozostają odciski palców. Według Katarzyny Olszewskiej i Małgorzaty Rutkowskiej, tezie tej przeczą materiały meblarskie, z którymi pracują na co dzień. – Jeśli chcemy dobre jakościowo meble, które są łatwe w utrzymaniu czystości, musimy postawić na sprawdzony produkt. Dlatego jeśli proponujemy klientom matowe wykończenia, to wybieramy płyty Forner. Fronty są wtedy bezproblemowe, nie palcują się, są łatwe w utrzymaniu czystości, a do tego są cudowne w dotyku, delikatne i wielowymiarowe. To nie jest „tępy” mat – podkreślają projektantki.

Aby nie być gołosłownym przyjrzymy się z bliska kuchni wykonanej na bazie płyt meblowych Forner Velvet ultramatt. Jak tłumaczą architektki wnętrz, właścicielki firmy Rzut Na Projekt, układ funkcjonalny pomieszczenia został dostosowany idealnie do potrzeb klientów, ponieważ projektując takie strefy jak kuchnia czy łazienka bardzo ważną kwestią są zwyczaje domowników ich preferencje i styl życia. Stąd przed wyborem materiałów warto spędzić trochę czasu nad analizą układu funkcjonalnego.

Kuchnia dekoruje wnętrze, fronty Velvet dekorują kuchnię

– W tym projekcie ważne było, by kuchnia „dekorowała” wnętrze i nie była widoczna na pierwszy rzut oka. Dlatego między innymi zdecydowałyśmy na ukrycie zlewozmywaka za wysoką zabudową, by ewentualny bałagan mógł być niedostrzegalny dla niezapowiedzianych gości. Płyta indukcyjna została dobrana w białym kolorze, by znacznie mniej wyróżnia się na drewnopodobnym blacie. Natomiast okap z filtrem węglowym został sprytnie ukryty w szafce wiszącej, która dzięki odłączeniu od całego ciągu szafek wiszących dodaje kuchni niebanalnego wyglądu – wyjaśniają Katarzyna Olszewska i Małgorzata Rutkowska.

Dobierając kolorystykę wnętrza kuchni padło na kontrastowe połączenie. Z uwagi na dwie skrajne opinie stylistyki wnętrza, architektki z firmy Rzut na Projekt musiały połączyć oczekiwania inwestorki o przytulnym i ciepłym wnętrzu z preferencjami inwestora, który cenni fakturę, proste formy i ciemniejsze kolory.

Ciemnozielony Velvet 4258 to strzał w dziesiątkę

Jak się okazało, finalnie połączenie waniliowego frontu oraz ciemnozielonych frontów z serii Forner Velvet było strzałem w dziesiątkę.  Ciepły kolor waniliowych frontów idealnie ociepla wnętrze za to ciemnozielony kolor szafek wiszących subtelnie ochładza odbiór kuchni. Matowe wykończenia płyt dodają minimalistycznego wyglądu oraz podkreślają prostą formę zabudowy.

– Znając bliżej wymagania naszych klientów oraz ich dbałość o wykończenie oraz detale wiedziałyśmy, że idealnym produktem na zabudowę kuchenną będzie firma Forner. Aksamitne w dotyku fronty z płyty Velvet pobudzają zmysły, rejestrują ciepły, niezwykle przyjemny w odbiorze materiał. Taki odbiór wnętrza był poszukiwany przez naszą inwestorkę – relacjonują architektki. – Wnętrze musi nie tylko ładnie wyglądać, ale być równie dobrze odbierane przez inne zmysły poza wzrokiem. Natomiast efekt głębokiego matu, jaki posiadają płyty z kolekcji Velvet wpasowały się w oczekiwania klientów, którzy nie lubią nadmiernie odbijających się promieni słonecznych. Dlatego ultramatowe wykończenie było idealnym rozwiązaniem na uzyskanie miękkiego światła we wnętrzu – mówią Katarzyna Olszewska i Małgorzata Rutkowska i dodają, że poza walorami estetycznymi, w wyborze przez klientów, którzy są troskliwi o szczegóły, pomogły właściwości technologiczne, jakimi charakteryzują się płyty Velvet, czyli odporność płyt na zarysowania, anti-fingerprint czy technologia bezspoinowa.

– Kolory z serii Velvet Forner trzeba zobaczyć na żywo, by móc w pełni docenić ich głęboki kolor oraz walory estetyczne. Wiele się nie myląc po zobaczeniu serii na żywo inwestorzy byli już pewni, że to dobry wybór. Finalnie odwiedzając ich po realizacji są bardzo zadowoleni z jakości zaproponowanych płyt – podsumowują udaną realizację architektki wnętrz.

Trendy w projektowaniu wnętrz na 2022/2023: więcej koloru

Korzystając z okazji, zapytaliśmy również Panie o trendy w projektowaniu wnętrz na 2022/2023. – Czasem wydaje się, że widzieliśmy już wszystko, że co mogło być to już zostało wymyślone – jednak nie, każdy rok zaskakuje nas jeszcze bardziej nowymi produktami i rozwiązaniami. W naszej opinii najważniejsza jest ergonomia, to by użytkownik miał jak najmniej przysłowiowej „roboty” z elementami wyposażenia wnętrz i mógł spędzić czas zamiast na ciągłym sprzątaniu to na przykład na odpoczynku na świeżym powietrzu. Czy to mikrokawalerka czy ogromna willa powinna być zaprojektowana funkcjonalnie – zaznaczają architektki.

Właścicielki Rzut na projekt uważają, że do wnętrz powinno wejść jeszcze więcej koloru. – Owszem z roku na rok jest go coraz więcej, jednak z doświadczenia wiemy, że w dużej ilości przypadków nawet jeśli kolor podoba się klientom, to nie koniecznie chcą go użyć we wnętrzu, ewentualnie tylko w dodatkach. Przekonajmy się do kolorowych kuchni czy kanap w salonie! Łączmy style, wykończenia i faktury, nadajmy wnętrzu jakąś tożsamość, wykorzystujmy i łączmy kolory czy tkaniny, np. gładką sofę i fotel w tkaninie boucle czy sztruksie o wyraźnym kolorze – apelują.

Minimalizm i prostota zawsze się broni

Katarzyna Olszewska i Małgorzata Rutkowska podkreślają również znaczenie pochodzenia oraz procesu produkcji materiałów, z jakich korzystamy do wykończenia wnętrz. – Z roku na rok każdy posiada coraz większą świadomość na temat ochrony środowiska, wiele firm i producentów stara się zadbać o ekologię i właśnie takie działania my jako klienci powinniśmy wspierać. Tutaj też warto wspomnieć o kolorach ponieważ kolory ziemi są naprawdę piękne, a do tego mnogość rodzajów drewna, jego odcieni  pozwala nam stworzyć niepowtarzalne aranżacje i każdy znajdzie coś dla siebie – uważają.

Architektki twierdzą również, że minimalizm i prostota zawsze się obroni, ale dobrze jest dodać do nich jakiś smaczek. – Materiały jakimi warto się zainteresować są tapety, ogromnie cieszy nas to, że już duże grono klientów się do nich przekonuje, tym bardziej, że w tej chwili możemy wykorzystać je dosłownie wszędzie – pod prysznicem, na suficie czy w kuchni nad blatem roboczym – rekomendują.

Podsumowując przewidywania dotyczące trendów w projektowaniu wnętrz stwierdzają: W najbliższych latach naszym zdaniem jeszcze większą popularność zyskają obłe kształty, obłości w zabudowach meblowych nadają lekkości i „miękkości” wnętrzu, są czymś co aktualnie rzadko widzi się we wnętrzach lokali z rynku wtórnego, ale za to coraz częściej spotyka się u producentów mebli.


Rzut na Projekt to firma projektowania wnętrz, która działa w Bydgoszczy i Toruniu, choć projektuje wnętrza w całej Polsce. Właścicielki, Katarzyna Olszewska i Małgorzata Rutkowska pracują w duecie i chcą być dla klientów przyjacielem-projektantem, który poprowadzi przyszłych domowników przez trudny okres jakim jest remont własnych czterech ścian. powrót
Fundusze Europejskie Fundusze Europejskie
powrót