Forner podsumowuje 2021 r.: Całkiem udany rok

Zaburzone łańcuchy dostaw, podwyżki cen komponentów, a z drugiej strony nadal wzmożony obrót towarów i nieustające zapotrzebowanie na materiały meblarskie, w tym płyty meblowe – tak, to był szalony 2021 r., który mimo wszystko kończymy w pozytywnych nastrojach. Analizując cały rok, można bowiem stwierdzić, że dla Forner był on całkiem udany, o czym świadczą sukcesy zarówno na polskim, jak i na zagranicznych rynkach. Przeczytajcie nasze podsumowanie 2021 r.

Szczypta optymizmu, łyżka dziegciu, odrobina nerwowości, w beczce miodu z chwil sukcesu i radości – oto przepis na szalony 2021 r., w którym nic nie było takim, jak powinno i jakim się spodziewano. Szalony – taki był ten miniony rok, który mimo nienormalnej sytuacji rynkowej okazał się być dla Forner całkiem udany.

Spoglądamy wstecz i widzimy, ile udało się osiągnąć przez ostatnich 365 dni. Szaleństwo udało się okiełznać dzięki otwartości i pozytywnemu podejściu. Decyzje podjęte w latach wcześniejszych, elastyczność i sprawne zarządzanie pozwoliły lubelskiemu producentowi płyt meblowych zakończyć 2021 r. w dobrych nastrojach.

To co? Kawka zaparzona? Zapraszamy do lektury!

drewniany dekor płyty meblowej
włoska płyta dekoracyjna Forner

W 2021 r. meblarze nie mieli powodów do narzekań

Tegoroczne podsumowanie zacznijmy od słów prezesa Forner, Sebastiana Bartkowiaka, który w wypowiedzi dla branżowego magazynu Meblarstwo, tak podsumował 2021 r.:  – Choć wydawało się to nierealne, to mimo pandemii rynek meblarski w 2020 r. aż furczał. Branża meblarska była uprzywilejowana, ponieważ jednym z efektów lockdownu była m.in. chęć zmiany elementów w najbliższym otoczeniu. Obroty i zapotrzebowanie na produkty meblarskie cały czas rosły. Dlatego też w 2021 r. wchodziliśmy ze względnym optymizmem. I mimo zamknięcia części rynków, meblarze nie mieli powodów do narzekań. Cały czas mieliśmy do czynienia ze wzmożonym obrotem towarów.

Jak jednak zaznaczył prezes Forner, już na początku 2021 r. było widać symptomy inflacyjne, a co za tym idzie podwyżkę cen wszystkich dóbr. W niektórych przypadkach materiały do produkcji mebli podrożały o prawie 100 proc. Do tego braki w materiałach nie dawały powodów do optymizmu. Pierwsze sygnały spowolnienia przypadły na wakacje, a w przypadku dużych firm sieciowych lekkie wyhamowanie było widoczne nawet wcześniej.

– Można mieć nadzieję, że decyzje finalnych klientów zostały jedynie na chwilę odsunięte. Jednak sygnały, jakie pojawiają się na rynku, jak np. fakt, że część dużych zakładów na koniec roku była zamknięta, traktować należy poważnie. Jeśli fabryka, która zwykle w grudniu pracowała na pełnych obrotach, teraz robi planową przerwę, oznacza, że nie jest dobrze na rynku meblowym. Takie sytuacje pokazują, że nie jest różowo nie tylko lokalnie ale i globalnie, zwłaszcza, że Polska jest dużym eksporterem mebli – tłumaczy Sebastian Bartkowiak.

Firmy meblarskie będą musiały odnaleźć się w nowej rzeczywistości

Prezes producenta płyt meblowych podkreślił również, że rynek wewnętrzny jeszcze konsumuje, co jednak wynika z faktu, że kończą się zaplanowane wcześniej remonty, a klienci chcą pozbyć się pieniądza, który traci wartość. – Mamy jednak do czynienia z mocnym spowolnieniem. I choć fluktuacje i zmiany koniunktury na rynkach to normalna sprawa, to chyba pierwszy raz od ponad 10 lat nie widzę powodów do optymizmu w dłuższej perspektywie. Obroty nie będą rosły. A firmy będą musiały przyzwyczaić się do funkcjonowania w czasach rozważnej, spowolnionej konsumpcji – stwierdził szef Forner.

Choć spowolnienie dotknęło również Forner i pod koniec roku musiała nastąpić korekta jeśli chodzi o kwestię sprzedaży, to obrót mniejszy niż zakładany nie miał dużego wpływu na firmę. – Jesteśmy elastyczni i dostosowujemy się do nowej rzeczywistości. W 2022 r. pomoże nam w tym m.in. stolarnia, którą zamierzamy wykorzystywać w szerszym zakresie niż do tej pory – wyjaśnia Sebastian Bartkowiak.

Dostosowanie do nowej rzeczywistości w Forner będzie o tyle łatwiejsze, że w 2021 r. udało się zrealizować cele określone w 2020 r., które mają zapewnić firmie stabilność. Mowa tu o powiększeniu przestrzeni magazynowej, wyposażeniu zakładu w panele fotowoltaiczne, a do tego uzbrojeniu się w nowe maszyny: w 2021 r. ruszyła w Forner nowa linia produkcyjna, a stolarnia zyskała piłę panelową o wysokiej wydajności.

Po raz kolejny udało się również zdywersyfikować źródło przychodów – w maju Forner zaprezentował swoją ofertę na targach Index w Dubaju, podczas których od razu udało się zakontraktować sprzedaż płyt meblowych Velvet ultramat dla kilku kluczowych dostawców materiałów meblarskich na rynku ZEA.

Płyty meblowe Forner wśród trendów Index Dubaj

Skoro już jesteśmy przy temacie targów, to warto odnotować kolejne historyczne wydarzenie w historii firmy, jakim była ekspozycja płyt meblowych Forner właśnie na targach Index. Po tym, jak połyskowe i matowe płyty meblowe zostały zaprezentowane po raz pierwszy podczas europejskich targów Interzum w 2019 r., w 2021 przyszedł czas, by zapoznać z ofertą Forner bliskowschodnie rynki.

Udział Forner w mających 30-letnią tradycję targach Index Dubai, które odbyły się w Dubai World Trade Centre, okazały się sporym sukcesem. – To, co zachwyciło odwiedzających minimalistyczną ekspozycję Forner na Index, to przede wszystkim niezwykle wysoka jakość płyt meblowych, różnorodność kolorów i przepiękny look powierzchni matowych i połyskowych. Targowi goście wskazywali, że na tamtejszych rynkach płyty o jakości, jaką oferuje Forner, nie są dostępne – mówi Maksym Bartkowiak, menedżer ds. eksportu w Forner.

Biorąc pod uwagę zachwyty nad jakością i niesamowitym wyglądem płyt meblowych Forner, nic dziwnego, że podczas Index 2021 Forner znalazł się pośród kilkunastu firm, których produkty zostały wyróżnione przez Love That Design i wpisane w tzw. Design Trend Tour. Głosem niezależnych ekspertów, ekspozycja Forner znalazła się więc na mapie trendów wskazujących inspirujące i ekstrawaganckie produkty odwiedzającym targi projektantom, architektom, kreatorom wnętrz i producentom mebli.

galeria zdjęć z udziału Forner w targach Index Dubai 2021

Płyty meblowe Forner – same piękności na Warsaw Home

Równie udanym wydarzeniem były targi Warsaw Home, podczas których zaprezentowaliśmy aż trzy nowe kolekcje materiałów meblarskich – metalicznych płyt meblowych Fero, ekologicznych płyt meblowych Forrest oraz kolekcji blatów kompaktowych slim12.

„Jestem w raju!”, „same piękności”, „inspirujący Forner”, czy tytułowe: „jak zwykle sztos!” – to tylko część komentarzy, jakie można było znaleźć w relacjach w mediach społecznościowych, które zamieszczali odwiedzający targi Warsaw Home 2021 po wizycie na ekspozycji Forner.

– Zarówno klienci finalni, jak i projektanci i architekci wskazywali na to, że w końcu znaleźli w Polsce firmę, gdzie mogą się zaopatrzyć w materiały meblarskie, których kolorystyka odpowiada światowym trendom – podkreśla Agnieszka Bartkowiak, wiceprezes zarządu Forner. – Dwa lata temu naszą ekspozycję podczas Warsaw Home odwiedziło bardzo dużo klientów. Ale w tym roku mieliśmy do czynienia z pozytywnym szaleństwem, a WH2021 były dla Forner najbardziej intensywnym i największym wydarzeniem targowym, w którym uczestniczyliśmy – dodaje.

galeria zdjęć z udziału forner na targach Warsaw Home 2021

Nowe materiały meblarskie w ofercie Forner w 2021 r.

Podczas targów Warsaw Home & Contract 2021 Forner zaprezentował aż 36 nowych wzorów materiałów meblarskich. Największym powodzeniem cieszyła się kolekcja metalicznych płyt meblowych: Fero. Z dużym zainteresowaniem spotkała się eko kolekcja płyt meblowych Forrest. Klienci zachwycali się także nową kolekcją blatów kompaktowych slim 12. Cały czas popularnością cieszyły się ultramatowe płyty meblowe z kolekcji Velvet, które ugruntowały już swoją pozycję na rynku ekskluzywnych materiałów przeznaczonych do tworzenia mebli. Klienci zwracali również uwagę na niezwykle bogatą kolekcję włoskich płyt meblowych o różnych wzorach i strukturach Cleaf, do których Forner oferuje także obrzeża ABS i laminaty.

To, co można było zaobserwować zarówno podczas targów Index jak i Warsaw Home, to fakt, że tęsknimy za kontaktem bezpośrednim i obcowaniem z produktami w formie offline. Pandemia COVID-19 spowodowała również, że poza aspektami wizualnymi płyt meblowych część klientów zwracała uwagę na inne aspekty. W 2020 r. w przemyśle meblarskim przyspieszył proces wprowadzania powierzchni o właściwościach antybakteryjnych i przeciwgrzybicznych, które można zastosować do użytku w sektorze prywatnym czy hotelarstwie. Dlatego od 2021 r. akrylowe płyty meblowe Forner oraz płyty meblowe Cleaf są zgodnie z wytycznymi i standardem certyfikatu ISO 22196: 2011, czyli charakteryzują się powierzchnią antybakteryjną. Więcej o antybakteryjnych płytach meblowych przeczytasz w artykule: Płyty meblowe z powierzchnią antybakteryjną.

2021 r.: kierunek ekologia w meblarstwie

Innym trendem, za którym podążają marki i klienci jest oczywiście ekologia. Stąd w ofercie Forner ekologiczna kolekcja Forrest składająca się z 12 dekorów płyt melaminowanych stworzonych w 100% z drewna z recyklingu. Forrest to wkład Forner w bardziej zielony i zrównoważony świat.

Wprowadzenie do oferty Forner nowej kolekcji płyt meblowych – Forrest – które powstają w 100 proc. z drewna z recyklingu, odbyło się w niezwykły sposób. Była to bowiem doskonała okazja, by posadzić mały las. 23 października 2021 r. – to data, która zapisze się w historii firmy Forner, producenta i dystrybutora płyt meblowych z siedzibą w Lublinie. Tego dnia pracownicy firmy spotkali się w lesie Dąbrowa, w okolicach Zalewu Zemborzyckiego, by wspólnymi siłami posadzić las – 600 dębów bezszypółkowych.

Ale to nie jedyne ekologiczne działania Forner. Od połowy 2021 r. zakład produkcji superpołyskowych i supermatowych płyt meblowych Forner będą zasilały dwie instalacje fotowoltaiczne o łącznej mocy 100kW, co w znaczącym stopniu będzie zaspokajać potrzeby energetyczne producenta.

Forner pomaga, bo pomaganie jest fajne!

Podsumowując 2021 r. nie możemy również pominąć bardzo miłej uroczystości, w której mieliśmy okazję uczestniczyć we wrześniu. Wtedy to do użytku został oddany oficjalnie Nasz Przyjazny Dom w Sopocie.

Historia budowy Naszego przyjaznego Domu mogła mieć swój szczęśliwy finał, m.in. dzięki pomocy materialnej ze strony Forner. – Forner był pierwszą firmą, która wyszła z inicjatywą i sama zadzwoniła do nas z propozycją pomocy. I to nas bardzo podniosło na duchu. Znowu dostaliśmy skrzydeł. To, co Forner zrobił dla nas, jest po prostu niewyobrażalne – mówi Renata Birtus, prezes Fundacji Nasz Przyjazny Dom. – Mało tego. Forner w moim odczuciu był taką inspiracją. Bo mogliśmy pójść do kogoś innego i powiedzieć: Zobaczcie jest taka firma, która z naszej perspektywy jest na drugim końcu świata, a mimo tego sama się do nas zgłasza, daje mam architekta wnętrz, który nam zaprojektuje, to co chcemy i na koniec jeszcze przyjeżdża z meblami i montują całość… To było fantastyczne – dodaje.

Bo fantastycznie jest pomagać. My, jak co roku, zachęcamy do przekazywania 1proc. Np. dla Zuzanny Flis, córki naszego pilarza, Piotra. Zuzia cierpi na zaburzenia genetyczne i metaboliczne, alergię wziewną i kontaktową oraz AZS, przykurcz mięśni i zespół  Aspergera. Mimo iż zmaga się z chorobami, to zawsze jest pełna radości i uśmiechnięta. Chcesz pomóc? Przekaż 1% podatku. Info znajdziesz tutaj.

Podróże kształcą i poszerzają horyzonty

Pomaganie jest fajne, tak samo jak podróżowanie;) Podglądanie trendów, poszerzanie horyzontów i przyjemna część pracy to m.in. wyjazdy na targi Index Saudi oraz Salone del Mobile, w których uczestniczyli pracownicy Forner.

Galeria zdjęć z kultowych targów w Mediolanie: Salone del Mobile 2021 & Cleaf

Galeria zdjęć z wizyty na targach Index Saudi: Forner na Index Saudi 2021

Forner Team trzymał również rękę na pulsie podczas wyjazdów krajowych i uczestnictwa w wydarzeniach firmowych naszych partnerów, podczas których mieliśmy przyjemność przybliżać świat nowoczesnych materiałów meblarskich z oferty Forner naszym klientom i klientom naszych klientów;) Kontakt z naszymi menedżerami sprzedaży znajdziesz w zakładce kontakt.

Marka Forner była w minionym roku obecna wielokrotnie w mediach. W 2021 r. pojawiło się kilkanaście artykułów na temat produktów meblarskich z oferty Forner w branżowej prasie, w tym m.in. w czasopismach: Meblarstwo, Biznes Meble czy Meble, Materiały i Akcesoria. Przedstawiciele Forner byli również cytowani w branżowej prasie w artykułach eksperckich.

Wiedzą ekspercką dzielimy się również na kanale Forner na Youtubie. Cztery spośród pięciu najchętniej oglądanych filmów Forner na YT to poradniki, które poszerzają wiedzę zarówno architektów, projektantów, stolarzy ale też finalnych klientów w temacie płyt meblowych i blatów kompaktowych.

Oto pięć najpopularniejszych filmów Forner 2021 r. na youtubie

miejsce 1 – film, w którym odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania dotyczące cienkich blatów kompaktowych

miejsce 2 – film instruktarzowy, o tym jak obrabiać cienkie blaty kompaktowe

miejsce 3 – prezentacja wzornika cienkich blatów kompaktowych

miejsce 4 – które fronty są lepsze? Akrylowe czy lakierowane?

miejsce 5 – film, w którym odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania dotyczące akrylowych płyt meblowych

Top 3 zdjęcia Forner na instagramie

Po filmach czas na zdjęcia i instagram Forner, który ma już ponad 4 tys. obserwujących. Jako że aplikacje do best nine nie działają, zrobiliśmy dla Was zestawienie 3 zdjęć z największą liczbą serduszek. Zestawienie jest o tyle interesujące, że zawiera zdjęcia i z początku i z końca i ze „środka” roku, pokazuje również trzy etapy – wybór dekoru z wzornika, gotowy produkt wykonany z płyty meblowej – w postaci frontu oraz finalnie, zastosowanie we wnętrzu.

Wzorniki płyt meblowych i blatów Forner wraz z cenami znajdziecie na podstronie cennik

Połyskowe płyty meblowe z lustrzaną powierzchnią do produkcji m.in. frontów to superpołyski Forner.

A zdjęcia z pięknych realizacji z wykorzystaniem produktów meblarskich z oferty Forner odnajdziecie w galerii inspiracji Forner.

Na czwartym miejscu w zestawieniu znalazło się zdjęcie, które również nas bardzo cieszy, choć cieszy przede wszystkim ze względu na sukces innych – prezentuje wnętrze nagrodzonego w tym roku po wielokroć budynku mieszkalnego z Chorzowa – Villi Reden, w której wnętrzach można znaleźć właśnie meble wykonane z płyt meblowych Velvet ultramat produkcji Forner – zajrzyjcie do galerii: Villa Reden – zabudowa z frontów Velvet

I tak z zestawienia top pięć, przez zestawienie top 3 wchodzimy w podsumowanie roku w liczbach.

Forner 2021 w liczbach

6 – dekorów metalicznych płyt meblowych wprowadził Forner do oferty w 2021 r.

12 – mm grubości mają nowe blaty kompaktowe w ofercie Forner – slim12

20 – dnia września 2021 r. miało miejsce uroczyste otwarcie „Naszego Przyjaznego Domu”, do którego realizacji płytę dołożył Forner

100 – procent drewna z recyklingu zostało wykorzystanych do produkcji rdzenia płyty Forrest

209 – metrów kwadratowych liczyła powierzchnia stoiska Forner na Warsaw Home 2021

600 – dębów posadziliśmy z okazji wprowadzenia do oferty kolekcji ekologicznych płyt meblowych

4000 – taką liczbę fanów na Instagramie osiągnęliśmy w listopadzie

10 000 – zamówienie o okrągłej liczbie wpłynęło do nas na początku grudnia (w całym 2020 roku nie przekroczyliśmy 10 tys.)

12 000 – kroków odnotowała aplikacja „zdrowie” jednego z naszych menedżerów sprzedaży podczas jednego dnia targów Warsaw Home

31 400 – zasięg najpopularniejszego wpisu na profilu Forner na Facebooku w 2021 r.

67 000 – wyświetleń filmów Forner na kanale Youtube w 2021 r.

F® – towarowy znak jakości chroniony prawnie

Zmierzmy już do końca podsumowania fornerowego roku 2021. Pochwalić się chcemy jeszcze dwoma wydarzeniami. Najpierw przypomnijmy, że w zeszłym roku znak towarowy Forner został zarejestrowany i jest chroniony prawnie. Dlatego też przy logo marki Forner, topowego producenta płyt meblowych na wysoki połysk i głęboki mat oraz dystrybutora włoskiej marki Cleaf, widnieje symbol ®. Taki też symbol od tego roku pojawił się przy naszej charakterystycznej eFce, ponieważ znak towarowy F również został zarejestrowany i jest chroniony.

A drugim wydarzeniem, które pozytywnie zamyka 2021 jest wiadomość o wyróżnieniu dla Forner. Na koniec 2020 r. Forner został wyróżniony Gazelą Biznesu, o czym możecie przeczytać w naszym wpisie: Gazela Biznesu 2020 dla Forner. Natomiast w grudniu 2021 r. otrzymaliśmy informację, że Forner otrzyma Diament Forbesa. To już kolejny diament w naszej kolekcji i podobnie jak certyfikat rozważnej firmy, który również otrzymaliśmy w 2021 r., znajdzie godne miejsce w gablocie. (Jak to mówią, puchar to puchar, a cieszy tym bardziej, że zdobyty już na własnej ziemi – będzie on równocześnie pamiątką po bardzo ważnym wydarzeniu kończącym 2021 r., którym się nie chwalimy, a które – mamy nadzieję – ugruntuje pozycję firmy z Turystycznej 134D w Lublinie w branży meblarskiej) 😉

Forner – rozważna firma

I już naprawdę na koniec: Dziękujemy, że byliście z nami w 2021. Liczymy, że będziecie z nami w 2021 i w kolejnych latach. I jeszcze raz życzymy wszystkim naszym Partnerom, Klientom, Obserwatorom, wszystkiego co najlepsze w 2022 r. Zostawiamy Was z miłym komentarzem, który zwyciężył w naszym konkursie z okazji 3000 obserwatorów profilu Forner na instagramie ☕

powrót
Fundusze Europejskie Fundusze Europejskie
powrót