To nie był zły rok. Forner podsumowuje 2020 r.

Naznaczony pandemią, strachem i obawami. Tak, generalnie 2020 r. był bardzo dziwny, ale czy aż tak zły, jak go opisują? Jaki był dla branży meblarskiej i jaki był dla Forner? Szkoda czasu na czytanie negatywnych artykułów, czas na dobre wiadomości. Dlatego przeczytajcie nasze podsumowanie, bo mimo wszystko w 2020 r. działo się dużo pozytywnych rzeczy i chcemy się nimi pochwalić.

Trochę biliśmy się z myślami, czy podchodzić do podsumowania 2020 r. w pozytywny sposób. Wiemy, że dla wielu był on bardzo trudny i zwyczajnie bardzo, ale to bardzo zły. Również i u nas nie zawsze działo się super.  Jednak postanowiliśmy napisać to podsumowanie siedząc przed monitorem w różowych okularach. Dlaczego? Tak, ciesząca się superpopularnością różowa płyta Velvet to jeden z powodów. Ale przede wszystkim dlatego, że to właśnie w pozytywnych wydarzeniach, w przezwyciężeniu trudności należy upatrywać szansy na lepsze jutro, choćby miało nadejść nie jutro a za kilka dni. Przypominamy więc wydarzenia, które nas cieszą i motywują do działania, wierzymy, że może być już tylko lepiej i dlatego serwujemy Wam wpis, który zawiera pozytywne wiadomości.

Kawa zaparzona, krówki mordoklejki przygotowane? No to lecimy!

płyta o wyglądzie betonu - Ares fb11 Forner
blat z włoskiej płyty meblowej

Covid przyniósł nieoczekiwane korzyści branży meblarskiej

Pandemia przewartościowała i zmieniła wiele rzeczy w naszej stabilnej dotychczas rzeczywistości. I choć Covidowy kryzys negatywnie wpłynął na całą gospodarkę, to meblarstwo znalazło się w segmencie branż uprzywilejowanych.

– Poza momentem niepewności, lękiem i obawami, które były wyrażane na początku pandemii, większość meblarzy bezpiecznie dobiła do brzegu z końcem roku. Śmiem nawet twierdzić, że biorąc pod uwagę cały rok, większość przedstawicieli branży meblarskiej i branż powiązanych, odnotowało wzrosty – podsumowuje miniony rok Sebastian Bartkowiak, prezes zarządu Forner sp. z o.o. – Może to paradoks, ale zmiany w naszym codziennym życiu, jakie musiały zajść w wyniku obostrzeń związanych z pandemią, spowodowały, że jako branża skorzystaliśmy na kryzysie. Z tej prostej przyczyny, że klienci, zmuszeni do spędzania czasu w domach, zaczęli zwracać większą uwagę na to, jakimi przedmiotami się otaczają. Zaczęli dostrzegać, że siedzą od wielu lat na tym samym krześle, być może już nieco sfatygowanym i wymagającym wymiany. Wcześniej przearanżowanie wnętrz było dokonywane z rzadka. Ta potrzeba – zmiany przedmiotów w najbliższym otoczeniu – pojawiła się z powodu okoliczności i przyniosła nieoczekiwane korzyści branży meblarskiej – dodaje.

Forner odnotował wzrosty sprzedaży, m.in. płyt Velvet

Słowa te potwierdza rzeczywistość, w 2020 r. Forner zanotował bardzo duże wzrosty sprzedaży, w tym przede wszystkim cienkich blatów kompaktowych i ultramatowych płyt meblowych Velvet.  Odzwierciedleniem tego, jak dobry był to rok dla Fornera, jest fakt, że plan wzrostu sprzedaży rok do roku został wykonany już na koniec października.

wzornik listkowy ultramatowych płyt Velvet Forner
wzornik listkowy ultramatowych płyt Velvet Forner

Okres spowolnienia, czyli przełom marca i kwietnia, Forner wykorzystał na analizę i ustalenie priorytetów w firmie. – Stosunkowo łatwo zaadoptowaliśmy się do nowej sytuacji. Szereg decyzji podjętych wcześniej, spowodował, że całe biuro Forner płynnie przeszło do trybu home office. Natomiast konstrukcja firmy i organizacja produkcji sprawiły, że zachowując wytyczne dotyczące bezpieczeństwa, udało nam się uniknąć fali zakażeń, która mogłaby zdezorganizować proces produkcji płyt meblowych i wysyłkę towarów – wyjaśnia Sebastian Bartkowiak.

Forner w 2021: stabilizacja i rozwój eksportu

Kierunek Forner na 2021 r. to stabilizacja. Wzrost obrotów będzie niezależny od koniunktury w naszym kraju, ponieważ Forner skupi się na eksporcie produktów. Choć sytuacja pandemiczna pozostaje niepewna, to działania przygotowujące Forner do prezentacji firmy na targach Interzum w Kolonii, na targach branżowych w Dubaju oraz oczywiście na Warsaw Home, są prowadzone. – Zamierzamy też  wprowadzić do oferty nowe produkty, ale raczej nie dla masowego klienta. Będą to bardziej tzw. smaczki jeśli chodzi o dekoracyjne płyty meblowe – mówi prezes Forner sp. z o.o. i dodaje: – Natomiast co do ogólnych prognoz na 2021 r., to choć jest bardzo dużo znaków zapytania, moja natura optymisty pozwala sądzić, że mimo niepewnych okoliczności, branża meblarska będzie dalej dobrze sobie radzić.

Nowe materiały meblarskie w ofercie Forner

Po generalnym podsumowaniu 2020 r. przejdźmy do wydarzeń z minionego roku, które warto odnotować, przypomnieć i którymi chcieliśmy się Wam pochwalić.

Kolekcja włoskich płyt dekoracyjnych Cleaf - wzornik Forner - dystrybutora w Polsce
Kolekcja włoskich płyt dekoracyjnych Cleaf – wzornik Forner – dystrybutora w Polsce

2020 r. zaczęliśmy z przytupem, ponieważ wprowadziliśmy do naszej oferty komponentów meblarskich aż 18 nowych dekorów w kolekcji włoskich płyt dekoracyjnych. Nowe struktury płyt melaminowanych, laminatów oraz obrzeży ABS Cleaf to: Alpaca (imituje jedwabisty efekt cennego włókna naturalnego, wykorzystywanego niegdyś w ubraniach cesarzy Inków), Cheope (geometryczna struktura inspirowana idealnymi liniami piramid widocznymi z rzutu zenitalnego), Duna (strukturę stanowią reliefy z ziarnem średniej wielkości imitującej piaskowiec), Fronda (naśladuje wiąz, roślinę szeroko spotykaną we Włoszech aż do połowy XX wieku) oraz nowe kolory znanych już w Polsce dekorów: Millennium, Mosaico, Primo Fiore oraz Yosemite.

O nowościach w kolekcji płyt meblowych Cleaf od Forner przeczytasz we wpisie na blogu Forner – Nowe dekory płyt Cleaf w Polsce.

Pandemia COVID-19 spowodowała, że aspekty wizualne płyt meblowych stały się tak samo ważne, jak walory techniczne. W 2020 r. w przemyśle meblarskim przyspieszył proces wprowadzania powierzchni o właściwościach antybakteryjnych i przeciwgrzybicznych, które można zastosować do użytku w sektorze prywatnym czy hotelarstwie. Dlatego od 2021 r. akrylowe płyty meblowe Forner oraz płyty meblowe Cleaf będą zgodnie z wytycznymi i standardem certyfikatu ISO 22196: 2011, czyli będą charakteryzować się powierzchnią antybakteryjną. Więcej o antybakteryjnych płytach meblowych przeczytasz w artykule: Płyty meblowe z powierzchnią antybakteryjną.

Materiały meblarskie Forner robią furorę na targach

Koronawirus spowodował, że większość wydarzeń targowych w 2020 r. została odwołana. Zanim jednak to nastąpiło, w lutym, zdążyliśmy odwiedzić z aparatem dwa interesujące wydarzenia.

Na początku lutego zajrzeliśmy do Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach, gdzie odbywały się targi 4 Design Days. Na miejscu mieliśmy okazję podziwiać zastosowanie naszych cienkich blatów, z których Vigo Kuchnie wykonały cienkie fronty do zabudowy kuchennej i to w dwóch ekspozycjach.

Warto sobie to przypomnieć, bo obie ekspozycje to po prostu petarda:

Natomiast na koniec lutego wybraliśmy się do Poznania, gdzie obywały się targi Meble Polska 2020. Wydarzenie organizowane już w cieniu pandemii i ostatnie duże branżowe spotkanie, które doszło do skutku.

Skromnie odnotujemy, że podczas tego branżowego wydarzenia trendy kreował Forner. A to za sprawą kolekcji ultramatowych płyt meblowych Velvet, których zastosowanie można było zobaczyć w niezwykle pięknych realizacjach naszych Klientów: Meble KAM, Szynaka Meble, ProjektDeska czy Layman. Pudrowy róż płyty Velvet zachwycał swoim kolorem,  a ultramatowe i niepalcujące wykończenie powierzchni przekonywało Klientów szukających topowych rozwiązań. Przy okazji jeszcze raz gratulujemy firmie Meble KAM złota za kuchnię Kammono Black, wykonaną m.in. z naszej ultramatowej płyty Velvet w kolorze czarnym!

Z resztą zobaczcie sami w naszej galerii inspiracji:

Forner pomaga, bo pomaganie jest proste

Jak wspomnieliśmy na wstępie, z trudnościami i obawami o przyszłość zmagali się niemal wszyscy. Nas to jednak nie zatrzymało i w tym trudnym i dość mrocznym czasie, staraliśmy się wysyłać w świat odrobinę radosnych i słonecznych promieni charytatywnego wsparcia.

Dla Fundacji Nasz Przyjazny Dom urządziliśmy z naszych materiałów kilka przyjaznych przestrzeni, a nasi pracownicy Piotr i Paweł, którzy montowali wykonane w naszej firmie meble, zyskali przy tej okazji przydomek „boski duet”.

Forner wspiera Fundację Nasz Przyjazny Dom: wyposażenie wnętrz z materiałów meblarskich Forner

W 2020 r. przekazaliśmy również sprzęt komputerowy dla Pogodnego Domu w Lublinie, dzięki czemu edukacja w trybie zdalnym była dla podopiecznych nieco łatwiejsza.

Forner wspiera Pogodny Dom w Lublinie: przekazanie sprzętu komputerowego

Okazją do pomocy było również wyzwanie „Gaszyn czelendż”, do udziału w którym zostaliśmy „wezwani” w czerwcu. Z ogromną przyjemnością wsparliśmy akcję, która rozeszła się już po całej Polsce, Europie i Świecie.

udział Forner w #GaszynChallenge

I oczywiście, jak co roku, zachęcaliśmy do przekazywania 1proc. W naszym przypadku była to Zuzanna Flis, córka naszego pilarza, Piotra. Zuzia cierpi na zaburzenia genetyczne i metaboliczne, alergię wziewną i kontaktową oraz AZS, przykurcz mięśni i zespół  Aspergera. Mimo iż zmaga się z chorobami, to zawsze jest pełna radości i uśmiechnięta 💓Chcesz pomóc❓ Przekaż 1% podatku. Info znajdziesz tutaj

podziękowania od Zuzi dla ekipy Forner:)

Netflix? HBO? Lepiej obejrzyj Forner TV;)

Przewijaliście w czasie lockdownu i domowej kwarantanny bibliotekę Netflixa i HBO nie mogąc znaleźć dla siebie interesujących treści? Producent płyt meblowych – Forner – wcielił się w rolę producenta seriali edukacyjnych;) A już zupełnie serio, czas pandemii, kiedy zamknięto nas w domach, stał się dobrym momentem na premierę pierwszego sezonu Forner TV, w którym przybliżaliśmy widzom pracę projektanta wnętrz. Trzy odcinki wideo-poradnika obejmowały następujące zagadnienia:

Na czym polega praca architekta wnętrz? Co zyskujemy zatrudniając dobrego projektanta wnętrz? Jak przygotować się do pierwszego spotkania z architektem? Jak wybrać dobrego projektanta wnętrz?

Jak przebiega proces projektowania wnętrz? Dlaczego warto zastosować technologię wirtualnej rzeczywistości? Jak długo trwa projektowanie wnętrza? Do czego i komu służy dokumentacja projektowa?

Dlaczego – nawet w przypadku realizacji przetargów dla tzw. budżetówki, gdzie często liczy się najniższa cena – warto stawiać na jakość i trwałość? Czy można to pogodzić z estetyką?

A jak już się rozpędziliśmy to nie mogliśmy przestać i choć pandemia pokrzyżowała plany co do treści drugiego sezonu, to zostały one zmodyfikowane i kolejne części Forner TV pojawiały się już w maju. Nie zdradzamy za wiele, ale dodamy, że jeden z odcinków, które omawiały najczęściej zadawane pytania dotyczące naszych produktów, wywołał niemałe kontrowersje. Jako że znajduje się na liście top5 najpopularniejszych filmów Forner w 2020, o czym będzie dalej, tutaj zamieścimy ostatni odcinek sezonu drugiego, a po resztę zapraszamy na nasz kanał na YT:)

Płyty meblowe Velvet ultramat – wszystko co chcielibyście o nich wiedzieć i nie baliście się o to zapytać;) W jednym miejscu odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące produktu firmy Forner – kolekcji ultramatowych płyt meblowych Velvet.

Przy okazji też dodajmy, że nasze materiały wideo, które można znaleźć na YouTubie, prezentowane były podczas zajęć-wykładów on-line na jednej z poznańskich renomowanych uczelni (screeny przysłała nam jedna ze studentek – dziękujemy). Bardzo nas cieszy, że nasze materiały edukacyjne cieszą się coraz większą popularnością.

Top 5 filmów o materiałach meblarskich na YT Forner w 2020

I skoro już jesteśmy przy YouTubie to poniżej prezentujemy zestawienie najpopularniejszych filmów o materiałach meblarskich Forner w 2020 r.

Nr 1 w 2020 to poradnik dotyczący obróbki cienkich blatów kompaktowych, którą objaśnia Piotr Flis, pilarz Forner.

Nr 2 to natomiast ten sam temat, czyli cienkie blaty kompaktowe, ale tym razem wideo to prezentacja wzornika obu kolekcji naszych kompaktowych HPLi.

Nr 3 to wspomniany wcześniej kontrowersyjny odcinek drugiego sezonu Forner TV, czyli wyjaśnienie dlaczego fronty akrylowe z płyt Forner są lepsze niż fronty lakierowane. Nasza opinia i argumentacja nie spodobała się producentom frontów lakierowanych;)

Nr 4 w zestawieniu to prezentacja nowości w kolekcji włoskich płyt dekoracyjnych, jakie pojawiły się w naszej ofercie w 2020 r.

Nr 5 w naszym zestawieniu najpopularniejszych filmów na kanale Forner na YouTubie to kolejne wideo dotyczące cienkich blatów kompaktowych. Tym razem po poradniku, jak obrabiać HPL compact i po prezentacji wzornika, jest to wideo zawierające odpowiedzi na najszczęściej zadawane pytania dotyczące produktu z oferty Forner.

#BestNine na Instagramie Forner

Przejdźmy teraz do innego serwisu społecznościowego – instagrama. W listopadzie (czyli miesiącu „urodzin” firmy Forner) na Instagramie Forner stuknęło nam 2000 obserwujących. Kolejna mała rzecz, a cieszy;)

Stworzyliśmy też top nine najpopularniejszych postów opublikowanych na Instagramie Forner w 2020 r.

Forner #BestNine w 2020 na Instagramie

Poniżej prezentujemy Wam linki do naszej galerii inspiracji, gdzie znajdziecie realizacje, które znalazły się w #TopNine2020:

Forner w TV, Forner Gazelą Biznesu, nie otwieraj lodówki, bo…

… bo wyskoczy z niej Forner. Dobry suchar na koniec nigdy nie jest zły:D

Jak widzicie sporo rzeczy działo się u nas w 2020. Sporo dobrych rzeczy. I jeszcze na koniec trzy, którymi chcemy się pochwalić na koniec naszego podsumowania.

Pierwsza to fakt, że znak towarowy Forner został zarejestrowany i jest chroniony prawnie. Dlatego też przy logo marki Forner, topowego producenta płyt meblowych na wysoki połysk i głęboki mat oraz dystrybutora włoskiej marki Cleaf, widnieje symbol ®.  

Druga rzecz, to prezentacja naszych produktów na małym ekranie, w programie remont w 48h Tomasza Pągowskiego, który wraz z ekipą udowadniają, że 48 godzin to dość czasu, by solidnie wyremontować jedno pomieszczenie. Jeśli przypadkiem zdarzyło się wam się przeoczyć program, to polecamy przeczytać artykuł – Forner w programie Remont w 48h Tomasza Pągowskiego i zobaczyć galerię zdjęć: Płyty Cleaf Ares i cienki blat kompaktowy / Remont w 48h.

No i na koniec, wiadomość, która dotarła do nas w grudniu i była pozytywną klamrą zamykającą trudny 2020 r. Forner został wyróżniony Gazelą Biznesu, o czym możecie przeczytać w naszym wpisie: Gazela Biznesu 2020 dla Forner, czyli wyróżnienie w rankingu małych i średnich firm w Polsce organizowanego nieprzerwanie od 20 lat przez „Puls Biznesu”.

I już naprawdę na koniec: Dziękujemy, że byliście z nami w 2020. Liczymy, że będziecie z nami w 2021 i w kolejnych latach. I jeszcze raz życzymy wszystkim naszym Partnerom, Klientom, Obserwatorom, wszystkiego co najlepsze w 2021 r.

powrót
Fundusze Europejskie Fundusze Europejskie
powrót